Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Duygu Argunşah- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Açıklaması

İMO Adana Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Duygu Argunşah, ülkemizdeki kadına şiddetin ürkütücü boyutlarını açıkladı

“2017’de 409 kadın cinayeti işlendi”

 “Kadına şiddet artarak devam ediyor”

“Şiddete karşı sonuç alıcı önlemler bekliyoruz”

ADANA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Duygu Argunşah, 2017 yılında 409 kadın cinayeti işlendiğini, 332 kadına cinsel şiddet uygulandığına dikkat çekti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazılı açıklama yapan Argunşah, 8 Mart 1857 tarihinde tekstil işçilerinin hak mücadelesinde yaşamını yitiren çoğunluğu kadın129 kişinin mücadelesinin anısına, 1910 tarihinde, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak belirlendiğini; ancak bütün dünyada kadınların bedenlerine, kararlarına ve hayatlarına yönelik müdahalelerin ve şiddetin durmaksızın devam ettiğini vurguladı.

Ülkemizdeki şiddet rakamlarının da bu sonucu işaret ettiğini kaydeden Argunşah, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2017 yılında 409 kadın cinayeti işlendi, 332 kadına cinsel şiddet uygulandı” dedi.

8 MART HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ

2017 yılında 387 çocuğun istismara uğradığını, 20 çocuğun öldürüldüğünü, öldürülen 20 çocuğun 10’unun babası tarafından katledildiğini aktaran Argunşah, “Çocuklar bulundukları her alanda kaldıkları yurtlarda, okullarında öğretmenleri, okul çalışanları tarafından ve evlerinde istismar edildiler. Ülkemizde kadına ve çocuğa yönelik şiddetin, son bir yılda inanılmaz yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bu nedenle,108 yıldır kadın mücadelesinin simge günü olarak kutlanmakta olan 8 Mart, her zamankinden daha da önemli. 8 Martları, kadına karşı şiddetle mücadelenin, kadınların hak kayıplarına karşı çıkmanın, kadın özgürlüğünü yükseltmenin günü olarak etkin bir şekilde yaşatabilmeliyiz ki, toplumsal duyarlılıkları artıralım, gerekli önlemlerin ve yasal düzenlemelerin alınmasını sağlayabilelim” diye konuştu.

ÇOCUK İSTİSMARI ZİNA İLE BİRLİKTE ELE ALINAMAZ

Önlemlerin kamuoyunu yatıştırmak için değil, sonuç alıcı olmasını istediklerini açıklayan Argunşah, şu görüşlere yer verdi:

“Diyanetin medeni hukuk çerçevesinde görev almasını, yine çocuk istismarı gibi hayati önemde bir konunun zina ile birlikte ele alınmasını, çocuk istismarı düzenlemesine12 yaş üstü çocukların dahil edilmemesini kabul edilemez buluyoruz. Adalet Bakanı’nın açıklamasına göre çocuklara yönelik olanlar dahil cinsel istismardan hükümlü ve tutuklu sayısı 16 bin.  Temyizden geçmeyi bekleyen dosya sayısı 19 bin 954. Düzenleme ile bu sanıklara tahliye kapısı açılmamalıdır.

ÇAĞDAŞ MÜFREDAT UYGULANMALI

2017 yılında, çocuklara yönelik cinsel taciz ve istismar vakalarının ağırlıklı olarak eğitim kurumlarında yaşanması son derece endişe vericidir. Ülkemizdeki eğitim sistemi, kız ve erkek çocukların eşit görüldüğü, ayrımcılığa uğramadığı, bilimsel verilere dayalı çağdaş müfredatın uygulandığı bir sistem olmalıdır.

Dünya ülkeleri içindeki yerimiz açısından da, Türkiye’de cinsiyet eşitsizliği uçurumunun daha da büyüdüğünü görüyoruz. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017 raporuna göre,Türkiye, cinsiyet eşitsizliği uçurumunda 140 ülke arasında 2016 yılında 130’uncu sıradayken, 2017 yılında 131’inci sıraya geriledi.Yine rapora göre, Türkiye’de kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için 100 yıl, erkeklerle eşit ücrete sahip olması için 217 yıl beklemesi gerekiyor.

SONUÇ ALICI ÖNLEMLER İSTİYORUZ

Kadınlar toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Kadınlar hayatın her alanında özgürce, korkusuzca yer alabilmelidir. Unutulmamalıdır ki kadını toplumsal yaşamdan uzaklaştıran, kocaya, babaya bağımlı kılan, kadına yönelik şiddeti kader olarak dayatan, kadını aile içine hapseden, namusun odağı haline getiren yaşam biçiminin reddedilmediği bir ülkede, hiç kimse özgür, adil, eşit bir yaşama sahip olamaz.  Ülkemiz ve geleceğimiz için, kadınlarımız ve çocuklarımız için ciddi, kapsamlı ve sonuç alıcı önlemler acilen hayata geçirilmelidir.”

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir