Üniversitemiz İletişim Fakültesi ve Ratem Tarafından Telif Hakları Konusunda Etkinlik Düzenlendi

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği’nin (RATEM), Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları ve Üniversitemiz İletişim Fakültesi işbirliğiyle düzenlediği etkinlik kapsamında ‘’Aklıma Bir Fikir Geldi – İletişim Fikirleri Yarışması’’ Sergisi Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi Fuaye alanında açıldı.

Telif hakları ve korsan yayıncılığa karşı İletişim Fakültesi öğrencilerinin ödül alan projelerinin yer aldığı serginin açılışına Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Üniversitemiz İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Senem Duruel Erkılıç,  Yargıtay 19. Ceza Dairesi Başkanı Ramazan Özkepir, Yargıtay 19. Ceza Dairesi Üyeleri Sabahattin Öztemiz ile Erdoğan İshakoğlu, Mersin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Güngör, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Başkanı Yusuf Gürsoy,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Uzman Zafer Aksoy ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Sergi açılışının ardından ‘’Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif’’ başlıklı panel düzenlendi.  Panelin açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya; ‘’Böylesine önemli bir konu hakkında, değerli katılımcıları buraya getiren başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, Üniversitemiz İletişim Fakültesi’ne ve RATEM’e Üniversitemiz adına teşekkürlerimi sunuyor,  panelin yararlı geçmesini diliyorum.’’ dedi.

Günümüzde yeni iletişim teknolojileri ve yeni medya alanındaki gelişmelerle, radyo ve televizyon yayıncılığının önemli değişimler geçirdiğini belirten Üniversitemiz İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Senem Duruel Erkılıç “Dijitalleşme olgusu ile birlikte telif hakları konusu belki de en önemli konulardan birisi haline geldi. Geleceğin teknolojilerini konuşurken, fikir ve sanat eserlerindeki korsan uygulamaların sonlandırılması ve bu konudaki duyarlılığın arttırılması büyük önem taşımaktadır. Böylesine kapsamlı ve önemli bir etkinliği üniversitemizde yapmayı planladıkları için RATEM’e, rektörlüğümüze, panelistlerimize çok teşekkür ediyor, panelin verimli geçmesini diliyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Moderatörlüğünü Üniversitemiz İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu’nun yaptığı panelde konuşan RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy; ‘’RATEM olarak on yedi yıldan beridir, radyo ve televizyon yayınlarından ticari bir gelir elde edilmesi durumunda bu yayınları lisanslamak ve izin vermek esas görevimiz. Aynı zamanda, sektörde çalışacak elemanlara mesleki yeterlilik sertifikası veriyoruz. Telif hakları konusunda bilinç oluşturmak ve korsan yayıncılık ile mücadele kapsamında üniversitelerimiz ile ortak bir şekilde tüm Türkiye’de yarışma ve paneller düzenliyoruz. Bu tür etkinliklerin sonuçlarının ülkemizdeki telif hakları konusunda önemli bir farkındalık yarattığına inanıyor, bugünkü etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi Üyesi Sabahattin Öztemiz ise, katılımcılara telif hakkı konusunun hukuki boyutuna değinerek; ‘’Eserleri hukuki anlamda da koruyamazsak yenilerinin ve daha iyilerinin gelmesine engel oluruz.’’ ifadelerini kullandı. Öztemiz, bu konuda yürütülen çalışmaların önemli sonuçlar verdiğini belirterek eser sahiplerinin hakları konusunda hangi konulara dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin bilgileri öğrencilerle paylaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Uzman Zafer Aksoy ise; katılımcılara telif haklarının tarihsel gelişiminden günümüze kadar olan değişim sürecinden bahsederek, Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalara değindi.

Üniversitemiz İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Recep Ünal panelde yaptığı konuşmada; ‘’Paylaşımın kolaylaştığı, herkesin birer içerik üreticisi haline geldiği yeni medya ortamlarında, telif hakkı en önemli etik ihlaller arasında yer alıyor. Böylesine hızlı gelişen ve büyüyen bir alanda eser sahiplerinin haklarının korunması da giderek zor hale geliyor. İçerik üreten kullanıcıların mutlaka telif ile ilgili kanun maddelerini  ve sosyal ağların kullanım koşullarını bilmesi gerekiyor” dedi.

Üniversitemiz İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Senem Duruel Erkılıç panelistlere  teşekkür belgesi takdim etti.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir