Toros Dağlarından Gelen Serinlik: Küp Şelaleleri

Doğu Akdeniz’de sıcaklıkların ve nemin artmasıyla kendilerine serin yerler arayan vatandaşlar, yaban hayatı, görsel güzellikleri ve buz gibi suyuyla öne çıkan Adana’nın Aladağ ilçesindeki Küp Şelalelerinde serinliyor.

Doğu Akdeniz‘de sıcaklıkların ve nemin artmasıyla kendilerine serin yerler arayan vatandaşlar, yaban hayatı, görsel güzellikleri ve buz gibi suyuyla öne çıkan Adana‘nın Aladağilçesindeki Küp Şelalelerinde serinliyor.

Yaz aylarında sıcaklığın 40, nemin de yüzde 70’lere çıkmasıyla sokakların adeta boş kaldığı Adana ve Mersin‘de yaşayan vatandaşların bir bölümü denizde serinlemeye çalışırken, bir bölümü de yüksek yerlere, şelaleler ve akarsulara akın ediyor.

Özellikle Adana’nın yüksek kesimlerinde yer alan Aladağ ilçesine 37 kilometre uzaklıktaki 10 şelaleden oluşan Küp Şelalelerine giden vatandaşlar, burada küçük göletlere girip Toros Dağlarının zirvelerinden gelen buz gibi sularda serinliyor.

Muhteşem doğanın da tadını çıkaran ziyaretçiler, yaban hayatı ve görsel güzellikler arasında yürüyüşler ve piknikler yaparak zamanlarını en iyi şekilde değerlendiriyor.

Küp Şelaleleri, yakın illerin yanı sıra İstanbulAnkaraGaziantep ve Kahramanmaraş gibi illerden de gelenlerle dolup taşıyor.

Bölgeyi görmek için İstanbul’dan gelen Mine Türkeli, insanın kendini suyun akıntısına bırakmasının huzur verici olduğunu belirterek, “Çok güzel bir yer ve ben çok uzaklardan burayı görmeye geldim. Ülkemin cennetten bir köşesi de burası. Bu güzelliği tahrip etmeden korumamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Şelalelere gezi düzenleyen Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneğinin başkanı Ferhat Adalı da özellikle yaz aylarında bölgeye yönelik çok sayıda talep aldıklarını bildirdi.

Küp Şelalelerinin yaklaşık 1,5 kilometrelik bir kanyon içerisinde yer aldığına işaret eden Adalı, “Çok güzel bir bölge. Buranın çok iyi korunması lazım. On ayrı şelaleden oluşan bu güzelliklerin mutlaka iyi tanıtılması da gerekiyor.” dedi.

Silifke Poyraz Doğa Gezginleri Grubu Başkanı Ümit Halit Üçyıldız ise Küp Şelalelerinin güzelliğinin korunması gerektiğine dikkati çekti.

Toros Dağlarındaki eriyen kar sularından akan buz gibi sularda serinlediklerini aktaran Üçyıldız, “Bu güzellik bölgesinde şenlikler yapılarak buranın özelliği ve güzelliği dünyaya tanıtılmalı. Özellikle yaz aylarında dolup taşan bu yerde insanlar serinleyip keyifli dakikalar geçiriyor.” ifadesini kullandı.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir