TEŞVİK PAKETİ ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZIN KANAYAN YARASINA MERHEM OLACAKTIR

  Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı M.Şefik BAKAY, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan istihdam, Sanayi Yatırımı ve üretimi destek paketini Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarları adına olumlu bulduğunu ve 2011 yılından bu yana Suriye de yaşanan sıkıntıların esnaf ve sanatkarlarımızı olumsuz yönde etkilemesi sebebiyle Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarının Kanayan yarasına merhem olacağını ifade ederek, ŞESOB’un sürekli gündeme getirdiği, KOSGEB destekleri ile ilgili Kadın girişimcilere ve kobilere verilecek desteklerin arttırılacağı ve 100000,00 TL ye kadar 5 yıl vadeli faizsiz kredi vaadi bizi mutlu etmiştir dedi. Ayrıca İŞKUR aracılığı ile işgücü desteklerinin arttırılması ve vergi indirimleri ile de Özellikle Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlarımız başta olmak üzere Ülkemiz adına atılan büyük bir adımdır diye sözlerine ekledi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 11 maddelik paket şöyle;

 

1 – İŞKUR’dan iş gücü desteği: Bir işveren yeni bir işçi alımı planladığında 6 aylık ücretleri asgari ücret olarak İŞKUR tarafından ödenecek. Böylece 6 ay işverene hiçbir maliyet yüklenmeyecek. İşverenin kursiyerler için yaptığı maliyet vergi matrahından düşülecek. Kursiyerler aynı iş kolunda işe alınırsa imalat sanayinde 3.5 yıl diğer sanayi kollarında ise 1.5 yıllık SGK primi İŞKUR tarafından ödenecek. Yani toplamda 4 yıllık destek sağlanacak. Bu kapsamda 2015 yılı Temmuz ayına kadar iş başına başlanması halinde ise iş başı eğitim için verilecek destek 6 ay değil 1 yıl olacak.

– Toplum yararına çalışma kapsamında 120 bin yeni istihdam sağlayacağız. Söz konusu istihdam yoğunlukla ağaç dikimi vs. gibi çevre üzerine olacak.

2 – 2015-2016 yılları için vergi indirimi sağlayacağız. 2015-2016 yatırım harcamaları için daha yüksek vergi indirimi uygulanacak. vergi indirimleri birinci bölgede yüzde 50, ikinci bölgede yüzde 55, 3. bölgede yüzde 65’e, 4. bölge yüzde 65,  6. bölgede ise yüzde 80 şeklinde çekilecek.

3 – Yüksek teknolojili yatırımlara tam destek vereceğiz. En fazla üstünde durduğumuz konulardan biri budur. Yüksek teknoloji nerede olursa olsun bunlar 5. bölge teşviğinden faydalanabilecek.

4 – Yeni yatırımcıya daha fazla destek ve vergi indirimi sağlayacağız. Teşvikler 1. bölge için yüzde 15, ikinci bölge yüzde 20, 3. bölge için yüzde 25, 4. bölge için yüzde 30, 5. bölge için ise yüzde 35’e çıkartılacak.

5 – Sigorta hissesi işveren desteği oran itibariyle arttırılıyor.

6 – Özkaynak kullanımına vergi kolaylığı getirilecek. bu paketin en önemli unsurlarından biri. Bu uygulama ile şirketlerin borç yerine öz kaynak kullanımları özendirilecektir. Ekonomideki atıl kaynaklar ekonomiye kazandırılacaktır. Vadeli ithalatta KKDF oranı yüzde 6’dan 0’a indirilecek.

7- AR-GE ve tasarıma daha fazla destek sağlanacak.

8- Hazine destekli kefaletin kapsamı genişletilecek.

9-  İmalatçı kadın girişimcilere ve kobilere verilecek destek arttırılacak. Buradaki kefalet limitleri de arttırılacak. Maksimum vade 10 aya çıkartılacak. Kadın girişimciler için 5 yıl vadeli 100 bin TL verilecek.

10- AR-GE finansmanı için özel bir program geliştireceğiz.

11- KOBİ’lere teminat kolaylığı. Taşınırların teminat olarak kullanılmasını engelleyen düzenlemeler kaldırılacak.

NUR YILDIRIM

NOVA MEDYA GRUP

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir