‘TAŞA HAYAT VERENLER’ İLK ÜRÜNLERİNİ VERDİ

Defne Belediyesinin; Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Hatay Valiliği tarafından desteklenen “Taşa Hayat Verenler” adlı projesi, ilk ürünlerini verdi.
Defne Belediyesi tarafından istihdam projesi olarak hazırlanan; unutulmaya yüz tutmuş taş işlemeciliği mesleğinin canlandırılması, gelecek nesillere aktarılması ve taşlardan sanat değeri olan ürünlerin üretiminde çalışacak insan gücünün yetiştirilmesinin amaçlandığı Taşa Hayat Verenler kursunda kursiyerler Taş İşlemeciliği sanatının tüm inceliklerini öğrenmeye devam ediyor.
YAMAN: “KAYBOLAN MESLEKLERİMİZİ YAŞATACAĞIZ!”
Defne Belediyesi Harbiye Ek Hizmet Binasında haftanın beş günü, iki ayrı grup şeklinde devam eden kurslarda toplamda 24 kursiyer; Taş Ustası Mutia Keremoğlu eğitmenliğinde, öğrendikleri sanatın meyvelerini vermeye başladı.
Defne Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğünce yürütülen projede; kaybolan mesleklerin yaşatılmasının hedeflendiğine vurgu yapan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman; kursiyerlerin Taş İşlemeciliği sanatını büyük bir ilgiyle öğrendiklerini, yaptıkları el emeği göz nuru ilk eserlerin oldukça kıymetli ve özel olduğunu ifade ederek bu önemli projede emeği geçen herkese teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

 

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir