Tarımda farkındalık Büyükşehir’le artıyor

BURSA – Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Tarım A.Ş. tarafından hazırlanan ve tarımda hasat sonrası yaşanan ürün kayıplarını azaltmak için yenilikçi yaklaşımlar ortaya koyan ‘Meyvelerin Pazarlama Olanakları Eğitim Materyali’ isimli kitap, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yüksek nitelikli sanayi ile turizmin ardından tarımı da öncelikli konular arasına aldıklarını ve bu anlamda Bursa’yı dünyaya tanıtmayı amaç edindiklerini belirterek, yayımlanan kitabın şehir ekonomisi ile sektör temsilcilerine olumlu ciddi yansımalarının olacağını söyledi.

Bursa Tarım A.Ş. tarafından bastırılan ‘Meyvelerin Pazarlama Olanakları Eğitim Materyali’ başlıklı kitap için Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu’nda lansman toplantısı düzenlendi. Toplantıya Başkan Aktaş’ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Genel Müdürü Özkan Kayacan, Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın, Hayvan Sağlığı Gıda ve Yem Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Mustafa Çetindağ, Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yıldıray İstanbullu ve davetliler katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı konuşmada, tarımda yaşanan problemlerin bertaraf edilmesi için oluşturulan çözümlerin Bursa’nın tarım alanındaki lokomotif görüntüsünü güçlendireceğini kaydetti. Bu yılın başlarında hayata geçirilen ‘Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar’ projesinin de bu anlamda gerçekleştirilen çalışmalardan biri olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, dünyada milyonlarca insanın gıdaya ulaşmakta gücük çektiği bir dönemde kayıp ve israfın önlenmesinin de çok önemli olduğunu dile getirdi. Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ortakları arasında bulunduğu hasat sonrası ürün kaybı projesinin sektörde çalışan kişilerin yeterliliklerini artırmayı ve kayıpları en aza indirmeyi hedeflediğini söyleyen Başkan Aktaş, “24 ay sürmesi beklenen proje doğrultusunda farklı başlıklarda çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bugün tanıtımını gerçekleştirdiğimiz ‘Meyvelerin Pazarlama Olanakları Eğitim Materyali’ isimli kitabımız da bu faaliyetler çerçevesinde hazırlandı. Kitapta; yaş sebze ve meyve pazarlama sistemlerinden stratejilere, iyi tarım uygulamalarından hijyen çeşitliliğine kadar birçok konuda okuyucular bilgilendiriliyor” dedi.

Başkan Aktaş, hazırlanan kitabın pazarlama konusunda sektör temsilcilerine sağlayacağı katkılara da değindi. Satışı doğru yapılamayan ürünlerde fire vermenin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Başkan Aktaş, pazarı olmayan ürünlerinin hiçbir kıymetinin bulunmadığını kaydetti. Tarımda üretici kazancının düşük olmasının en büyük sebeplerinden birisinin bu olduğunu anlatan Başkan Aktaş, “Çiftçi ürün satışında tereddüt yaşamasa, düşük fiyatla çalışmayacak. Toplayacak, işleyecek ve oluşturduğu artı değerle birlikte hem kendisine hem şehir hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak. İşte tam da bu noktada dünya standartlarında kaliteli ürünler üretmek ve bunları değerinde pazarlamak durumundayız. Burada fiziki şartlar önemli ama en önemlisi de eğitim. Yayınladığımız kitap da eğitim alanındaki eksiklikleri gideriyor” diye konuştu.

TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın ve Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yıldıray İstanbullu da toplantıda söz alarak, uygulaması geçen yıl başlatılan ‘Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar’ projesinin gerekliliğine ve bu konuda yaptıkları çalışmalara değindi. Bursa Tarım A.Ş. Genel Müdürü Fetullah Bingül, lansman öncesi konuşma yaparak katılımcıları selamladı. Bingül, yaptığı konuşmada, ‘Meyvelerin Pazarlama Olanakları Eğitim Materyali’ isimli kitabın hazırlık safhası ve içerik konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir