ŞEHİT KAMİL İLE ÖZDEMİR BEY TÖRENLE ANILDI

-FADILOĞLU: “BU TOPRAKLAR KOLAY KAZANILMADI, BÜYÜK BEDELLER ÖDENDİ”

25 Aralık Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümünde Gaziantep savunmasının önemli kahramanlarından olan Şehit Kamil ile Özdemir Bey törenlerle anıldı. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Bu topraklar kolay kazanılmadı, büyük bedeller ödendi. Bizler, bizden sonraki nesillerin bu topraklarda daha rahat yaşayabilmesi adına gereken sorumluluğumuzu yerine getirip günün şartlarına göre evlatlarımızı yetiştirmeliyiz” dedi.

 

25 Aralık Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşu kent gelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Gaziantep savunmasının önemli kahramanlarından olan Şehit Kamil ile Özdemir Bey için anma programları düzenlendi. Programlara; Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Garnizon Komutanlığı Temsilcisi Tnk. Alb. Arif Güney, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, Şehitkamil İlçe Müftüsü Ömer Keskin, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. İlk anma programı Şehitkamil Meydanı ve Korusu’nda bulunan Şehit Kamil Anıtı önünde yapıldı. Anıtın önüne Şehitkamil Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Şehitkamil Belediyesi adına çelenk bırakıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

 

MEHMET KAMİL’İN ŞEHADETİYLE ANTEP SAVUNMASI FARKLI BİR BOYUT KAZANDI

Gelecek nesillerin vatan toprakları üzerinde daha rahat yaşayabilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Fadıloğlu, şunları söyledi:

 

“Gaziantep savunmasında canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Gaziantep savunması dünyada eşi benzeri görülmeyen bir savunmadır. Düzenli ordulara karşı çete savunmasıyla bu memleketi 11 ay savunan ecdadımızı tekrar rahmetle anıyorum. Gaziantep savunasının en önemli kahramanlarından biri olan Mehmet Kamil’in ve annesinin anıtı önündeyiz. Sırf annesinin peçesini açmaya çalışan Fransız’a karşı direnen Mehmet Kamil’in o mücadelesi ve şehadetiyle Antep savunması farklı bir boyut kazandı. Biz, bugün içerisinde bulunduğumuz nimetlerin kıymetini iyi bilmeliyiz. Özellikle genç yavrularımıza seslenmek istiyorum. Bu topraklar kolay kazanılmadı, büyük bedeller ödendi. Artık süngüyle yapılan savaşların yerini ekonomik ve bilişim savaşları aldı. Bizler, bizden sonraki nesillerin bu topraklarda daha rahat yaşayabilmesi adına gereken sorumluluğumuzu yerine getirip günün şartlarına göre evlatlarımızı yetiştirmeliyiz. Allah, bir daha savuma yapacağımız günler yaşatmasın.”

 

Yapılan konuşmanın ardından, kurtuluş savunmasıyla ilgili şiirler okundu. Program, daha sonra Özdemir Bey’in mezarı önünde yapılan törenle son buldu. Özdemir Bey’in mezarı başında İlçe Müftüsü Ömer Keskin tarafından tüm şehitler için dua okundu.

HALİL İBRAHİM DİNCEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir