ÖZYİĞİT’TEN KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Abdullah ÖZYİĞİT, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

ÖZYİĞİT, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle yayınladığı mesajda “Kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyarak, kadını önemseyen, siyasal ve toplumsal yaşamda etkin kılan bir anlayışa sahip toplumun bireyi olmaktan duyduğum gururla Kadın Hakları Gününü kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum” dedi. CHP Mersin İl Başkanı Abdullah ÖZYİĞİT, 5 Aralığın Türk kadınlarına siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı tanıyan anayasa değişikliğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilişinin yıl dönümü olarak kutlandığını belirterek “Bu tarih aynı zamanda ‘Dünya Kadın Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır. 1926 yılında Türk Medeni Kanunu ile aile ve sosyal çevrede birey olarak yerini alan Türk kadını, 1934 yılında da seçme ve seçilme hakkını elde ederek Türk siyasi hayatında söz sahibi olmuştur. Kadınlara bu hakların verilmesi, Cumhuriyet’in en önemli kazanımlarındandır. 08 Şubat 1935’te yapılan ilk seçimlerde 17 kadın milletvekili meclise girmiş ve bugün bu sayı artmıştır. Bugün her alanda kadın sayısının artıyor olması, değişim ve dönüşümün en somut örneğidir. Bugün baskı ve yıldırma politikalarına rağmen, her alanda kadın sayısı artıyorsa bu cumhuriyet kadınlarının başkaldırısının bir sonucudur. Bu vesile ile Avrupa da bir çok ülkeden önce Türkiye’de kadına seçme ve seçilme hakkını veren Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve büyük bir özlemle anıyorum. Çağdaş bir topluma kadınlar öncülüğünde ulaşacağız” dedi. 05.12.2017

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir