Nevşehir’den Kısa Kısa

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ile Kapadokya Üniversitesi işbirliğinde “Kapadokya’nın Gizemi” adlı söyleşi programı düzenlendi.

Göreme beldesindeki bir otelin toplantı salonundaki programa, konuk olarak ABD’li tarihçi Prof. Dr. Robert Ousterhout katıldı.

Ousterhout, Kapadokya’nın tarihsel süreci ile ilgili yaptığı araştırma ve incelemeler neticesinde elde ettiği verileri paylaştı.

Etkinlik, Ousterhout’in katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.

Programa, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

– Derinkuyu’da belediyenin sürdürdüğü çalışmalar

Derinkuyu Belediyesi tarafından kentin daha yaşanılabilir olması amacıyla başlattığı alt ve üstyapı çalışmaları devam ediyor.

Belediye Başkanı Ahmet Balcı, çalışmalarla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, yaz ayları süresince onarımların devam edeceğini belirtti.

Balcı, “İlçemizin farklı yerlerinde bordür, kilitli parke ve kaldırım taşı döşeme çalışmalarımıza başladık. İlçemize eksiksiz hizmet sunabilmek için ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Hizmet sunan belediyecilik anlayışı ile daha güzel bir Derinkuyu için gayret ediyoruz.” dedi.

– Çiftçilere yönelik bilgilendirme semineri

Derinkuyu’da ilçesinde çiftçileri bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlüğü ile Konya Ovası Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) işbirliğinde gerçekleştirilen toplantıda, KOP yetkilisi Dr. Lütfi Tahtacıoğlu, üreticilerin yaz seracılığına yönlenmesinin faydalı olacağını belirtti.

Tahtacıoğlu, “Üreticilere yönelik ekim alanları tercihine yönelik sistemi üç ayak üzerinden kuruyoruz. Bunlar çiftçi tercihleri, çevre koşulları ve ekoloji pazarlamaya uyan ürün ve üretim sistemleri olarak belirliyoruz. Yaz seracılığını hangi ürün yetiştirilirse yetiştirilsin destekliyoruz.” dedi.

Programa, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Şahin, Ziraat Odası Başkanı Erdoğan Varol ile çiftçiler katıldı.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir