Mersin Toroslar’ın Zirvesinde Yörük Şenliği

Toroslar‘ın zirvesinde Yörük şenliği

MERSİN‘de Toroslar Belediyesi’nin bu yıl 2’ncisini organize ettiği ‘Yörük Şenliği’ yoğun bir katılım ve geniş bir etkinlik yelpazesiyle yapıldı.

Yörük kültürünün coşkuyla yaşatıldığı ve iki gün devam eden şenlik; konargöçerlerin yaz mevsimini geçirdiği Toroslar’da 2336 rakımlı Dümbelek Boğazı Kır Alanı Akkuyu Mevkiinde düzenlendi.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna‘nın ev sahipliğindeki şenliğe, MHP Milletvekili Baki Şimşek, MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şenliğin ilk günü; sinsin ateşi eşliğinde geleneksel oyunlarla başladı. Kıl çadırların kurulduğu kırda Yörükler ve etkinliğe katılan vatandaşlarla birlikte bir gece konaklayan Belediye Başkanı Tuna, 7’den 77’ye tüm misafirleriyle yakından ilgilendi. Başkan Tuna, Yörük obasında çobanların kullandığı kepenek adı verilen kıyafeti omuzlarına alarak, koyun otlattı Sohbetlerin edildiği, ateşlerin yakılarak halay çekildiği kır etkinliğinde misafirlere; Yörüklerin yemek kültüründen sıkma, börek, yayık ayranı, kavurma ve dövme pilavı ikram edildi

Şenliğin 2’nci günü ise Caner, Konyalı Şerife ve Mersinli İsmail’in sahne aldığı konser ile coşkuya dönüştü.

Burada konuşan Başkan Tuna, bu yıl 2’ncisini gerçekleştirdikleri şenlikle amaçlarının Yörüklerin atalarından kendilerine miras kalan kültürel değerlerini gelecek kuşaklara taşımak olduğunu söyledi.

Yörüklerin önemli bir kültürün parçası olduğunu ifade eden Tuna, Kalabalıkları millet yapan değerler vardır. Bu değerler; dil, bayrak, vatan toprağı, manevi değerleridir. Bu değerleri yok sayarsanız sadece bir kalabalığı ifade edersiniz ve sadece maddenin ve materyallin peşinde koşan bir toplumu oluşturuşunuz. Bir takım emperyalist güçler, var olan değerlerimizi yozlaştırmak için üstün gayret içerisindeler. Özellikle Yörükler bu milletin asli unsurlardır. Cumuhriyetimizin kurcusu Mustafa Kemal Atatürk, Yörükleri çok manalı bir ifadeyle özetlemiş; ‘Arkadaşlar gidip, Toros dağlarına bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez. Ulu Önderimiz bu veciz sözüyle Yörük milletini ne kadar özellikli ve önemli bir yerde olduğunu ifade etmiş. Biz de belediye şenliğimiz ile Yörüklerimizin özellikle var olan kültürel değerlerini gelecek kuşaklara taşımaya çalışıyoruz dedi.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir