Konya’dan Sonra En Büyük Restorasyon Çalışması Akşehir’de Yapıldı

 Büyükşehir Belediyesi tarafından 300 işyeri bulunan Akşehir Arasta Çarşısında ve İplikçi Camii’nde yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Tahir Akyürek, Konya Bedesteninden sonra en büyük restorasyon çalışmasının Akşehir’de gerçekleştirildiğini söyledi.  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi restorasyon çalışması son aşamaya gelen Akşehir’deki asırlık Arasta Çarşısı ile yine Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Tarihi İplikçi Camii’nde incelemelerde bulundu.

Arasta Çarşısı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Akyürek, çarşı esnafını ziyaret ederek sohbet etti.

Restorasyonu tamamlanan İplikçi Camii’nde de incelemede bulunan Başkan Tahir Akyürek, Konya Bedesteninden sonra en büyük restorasyon çalışmasının Akşehir’de gerçekleştirildiğini hatırlattı. Akşehir Çarşısı’nın yenilendiğini kaydeden Başkan Akyürek, “Bu çerçevedeki restorasyon, yenileme, güçlendirme, tarihi dokunun ortaya çıkarılması çalışması artarak devam edecek. Akşehir, aynı zamanda Konya’nın manevi değerlerini bağrında taşıyan bir şehir. Akşehir’e hep birlikte hizmet etmeye çalışıyoruz. Bugünün sorumluları ve yaşayanları olarak gelecek kuşaklara devraldığımız tarihi mirası güçlendirerek devretme açısından sorumluyuz. Bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Akyürek, Akşehir’de Çimenli ve Anıt Mahalleleri arasında yer alan Değirmen Sokak’taki tarihi yapılarda yürütülen sokak sağlıklaştırma çalışmalarını da yerinde inceledi ve projenin son durumu hakkında Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’dan bilgi aldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Arasta Çarşısı’ndaki 300 işyerinde yapılan restorasyon çalışması 14 milyon liraya mal oldu.

KAHVEHANELER KIRAATHANEYE DÖNÜŞÜYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü kahvehanelerin ihyası projesi kapsamına alınan kahvehaneyi de ziyaret eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, burada vatandaşla sohbet etti. Proje kapsamında Konya genelinde 100 kahvehanenin çay ocağı, masası, sandalyesi ve cepheleriyle tek tip belli bir standarda kavuşturulduğu belirten Başkan Akyürek, “Bir protokol imzalayarak haftanın belli günlerinde programlar yapıyoruz. Kahvehanelerin kıraathaneye dönüşmesine gayret gösteriyoruz. Bizimle protokol imzalayan kahvehanelere kütüphane de kazandırıyoruz. Kahvehanelerimizi yeniden tarihi konumuna getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir