Kırşehir’de Üreticilere Damızlık Koç Dağıtıldı

Kırşehir‘de Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 121 üreticiye damızlık koç dağıtıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Koyun ve Keçilerde Verimliliği Arttırma Projesi kapsamında kentteki 121 üreticiye, 121 damızlık koç dağıtıldı.

Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarında yapılan damızlık koç dağıtım töreninde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, yüzde 75 hibe destekli 121 damızlık koç dağıtarak üreticilere destek olduklarını söyledi.

Kırşehir’de 198 bin büyükbaş, 227 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunduğunu vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

“İlimizde hayvancılık gelişiyor. Hızlı bir şekilde modern besi işletmeleri kurulmaktadır. 2013 yılından beri devam eden verimliliği arttırma projeleriyle 5 yılda toplam 362 bin 600 lira bütçe ile 369 damızlık koç dağıtılmıştır. Bu yıl da 120 bin lira bütçe ile ilimizde bulunan Malya Tarım İşletmesinden temin edilen 121 akkaraman ırkı damızlık koçun dağıtımını bugün yaptık. Proje sayesinde Kırşehir’de koyunlarında kaliteli damızlık koç kullanarak verimliliği arttırmak, ayrıca sürülerde kullanılan damızlık koçları değiştirerek sürüde akrabalık oranını düşürerek bu şekilde oluşabilecek verim kayıplarının önüne geçmek amaçlanmaktadır. 2018 yılında da desteklemelerimiz artarak devam etmektedir. Tarım ve hayvancılık konusunda ücretsiz danışmanlık yapmaya devam ediyoruz.”

Damızlık koç dağıtım törenine Vali Yardımcısı Ercan Ateş, Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Doğan, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Ozan, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Battal Çelik ve üreticiler katıldı.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir