KENT İÇİ TARIM “MEYVE “ VERMEYE BAŞLADI

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun geçen yıl hayata geçirdiği “Kent İçi Tarım Uygulamaları “ projesi 4 bin m2’lik alan üzerinden yükseliyor. Yaklaşık 20 çeşit ürünün ekildiği projede meyve ve sebzeler gün yüzüne çıkmaya başladı.
Dünyada örneği Fransa’nın başkenti Paris’te olan projenin kent içi tarım faaliyetlerini özendirmede örnek oluşturacağını belirten Başkan Beyoğlu,”Cumhurbaşkanımızın büyük önem verdiği yerli ve milli tarım ekonomisi modeline katkı sağlamasını amaçladığımız projeden sonra önümüzdeki günlerde Bağ Evi Projesini de hayata geçirerek Bağlarımızı tarihteki misyonuna ulaştıracağız.” dedi.
Şehir İçinde Organik Ürünler Yetişiyor
Dünyada ilk örneği Fransa’nın başkenti Paris’te hayata geçirildi,Türkiye’de ise Diyarbakır’ın tarihte bağ ve bahçeleriyle ünlü olan merkezi Bağlar bu konuda model oldu. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun “Çocukluğumun hayallerinden biridir” dediği ve çocukları sebze ve meyve yetiştiriciliğine özendirmeyi amaçladığı kent içi tarım uygulamaları projesi meyve ve sebze verme aşamasına geldi. 4 bin dönüm üzerinde kurulan projede bir bölüm sebze bahçeleri,bir bölüm de meyve bahçelerinden oluşuyor. Tamamı organik  olan ürünler arasında domates,salatalık,karpuz,armut,erik gibi yörenin iklimine ve toprak yapısına uygun olan ürünler ön plana çıkıyor.

Çevrede Yaşayan Vatandaşlar Durumdan Çok Memnun
Bağcılar Mahallesi’nde kurulan kent içi tarım uygulamaları bahçelerinde yetişen meyve ve sebzeler kadar oluşan yeşil ve doğal alan da çevre sakinleri için mis ve ferah bir hava meydana getiriyor. Bu durumdan oldukça memnun kalan vatandaşlar,projenin  insanları sebze ve meyve yetiştiriciliğine teşvik etmek için de anlam ifade ettiğini dile getirerek Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’na teşekkür etti.
Meyve ve sebzelerin tamamen olgunlaştıktan sonra hasat edileceği bilgisi verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yerli Ve Milli Tarım Ekonomisi Seferberliğine Destek
Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ilk etapta 4 bin m2’lik alan ile başlayan projeyi genişleterek önümüzdeki süreçte başka noktalarda da hayata geçireceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli tarım ekonomisi seferberliği başlattığını ve son 20 yılda tarım ekonomisine büyük yatırımlar yapıldığını belirten Başkan Beyoğlu, buna katkı sağlamak ve bu konuda model olmak için projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.
“Kent İçi Organik Tarımda Model Olacağız”
En büyük amaçlarından birinin çocukları sebze ve meyve yetiştiriciliğine teşvik etmek olduğunun altını çizen Beyoğlu,”Geçen yıl  fideleri çocukların katılımı ile toprağa verdik. Hamd olsun meyve ve sebzeler olgunlaşmaya başladı. Buraya gözümüz gibi bakıyoruz. Kent içi tarım uygulamaları ve organik tarım için Türkiye’ye model olacak. Sayın cumhurbaşkanımızın büyük önem verdiği yerli ve milli tarım ekonomisine katkı sağlayacak. Bağ Evi projemiz de hazır. Bu projeyi de hayata geçirerek Bağlarımızı tarihteki misyonuna kavuşturacağız inşallah. İlçemizde uygun olan bir çok arazide bu projeyi uygulamak istiyoruz. Bölgemizin toprak yapısı ve iklimi kent içi organik tarıma elverişlidir. Bunu iyi değerlendirmeliyiz.” dedi.

Ebru BEKEN DİNÇEL

Nova Medya Grup Başkanı

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir