İMO Adana Şubesi, genel kurulu tamamlandı

İMO Adana Şubesi’nin 22. Dönem genel kurulu birlik ve dayanışma mesajlarıyla tamamlandı

İMO’da yeni dönem

İMO Adana Şubesi, genel kurulu tamamlandı

İMO 22. Dönem yönetim kurulu belirlendi

ADANA – Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi’nin 22. Dönem Genel Kurulu gerçekleşti. Genel kurulun ilk günü, önceki dönemin değerlendirilmesi ve konukların konuşmaları ile 17 Şubat Cumartesi günü Seyhan Oteli’nde tamamlandı. Tek listenin yer aldığı seçimler ise 18 Şubat Pazar günü İMO Adana Şube binasında yapıldı.

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan İMO Adana Şube Başkanı H. Çağdaş Kaya, darbe girişimi sonrasında çıkarılan ve sürekli olarak yinelenen OHAL koşulları altındaki KHK’ler ile yönetilen bir ülkede, sorumluluklarını yerine getirdikleri bir 21. Çalışma Dönemi geçirdiklerini belirtti. Kaya, “Her zaman mesleğimize, demokrasiye, cumhuriyete, insan haklarına, adalete, özgürlüklere, toplumculuğa bağlılığımızdan taviz vermeden çalışmalarımızı yürüttük” dedi.

KAYA: “FAYDALI OLMAYA ÇALIŞTIK”

Kaya, “Mesleğimize ve kente dair konularda hassasiyetle ve kapsamlı bir anlayışla yürüttüğümüz bu çalışmalarla, Şubemizin Adana’da önemli bir referans kurum olma konumu pekiştirilmiştir. Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımla birlikte gücümüz yettiğince meslek alanımıza, Adana’mıza, ülkemize faydalı çalışmalar yürütmeye çalıştık. Eksikliklerimiz, mutlaka olmuştur. İnanıyorum ki yeni yönetim kurulumuz bizim çalışmalarımızın üzerine daha da fazlasını koyarak, Şubemizi geleceğe taşımaya devam edecektir” diye konuştu.

TURANBAYBURT: “DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”

Aday listede de yer alan İMO Adana Şube Sekreter Üyesi Zekeriya Turanbayburt, TMMOB’nin kamu yararına mühendislik ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğini kaydetti. İMO Adana Şubesi’nin 1972 yılında temsilcilikle başladığı çalışma döneminden bu yana, 46 yıldır ilkelerinden ödün vermeden bugünlere geldiğini vurgulayan Turanbayburt, “Bizlere düşen görev bir yandan bu ilkelere bağlı kalırken aynı zamanda Şubemizin mesleğimize, yaşadığımız topluma katkılarını artırmaktır” dedi.
Turanbayburt, TTB Merkez Konseyi üyelerinin “savaş bir halk sağlığı sorunudur” dedikleri için gözaltına alınmalarını hatırlatarak “Bu naif söze bile tahammül edilmemiştir. Gözaltıların hemen ardından TTB, TMMOB, TBB “yerli ve milli olmamakla” suçlanmıştır. Bu baskılar, toplumu yeniden yapılandırmanın meslek birlikleri üzerindeki devamıdır” dedi. TMMOB’ye ve diğer tüm kurumlara yönelik baskılar karşısında tam dayanışma içerisinde yer alacaklarını belirten Turanbayburt, “İMO Adana Şubesi olarak Birliğimizin kararı doğrultusunda bu keyfi ve hukuk dışı uygulamalara karşı Anayasal ve yasal meşru direnme haklarımızı kullanacağız” dedi.

ERDEM: “BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE İHTİYACIMIZ VAR”

İnşaat mühendisleri Odası 2. Başkanı Şükrü Erdem, bugün her zamandan daha çok birliğe ve birlikte mücadele etmeye ihtiyaç olduğunu belirterek “Meslektaşlar arası birlik ve dayanışmanın sağlanması, mesleki disiplinin hayata geçirilmesi, inşaat mühendislerinin toplumdaki saygınlığı ve etkinliğini de artıracaktır. Gerek toplumsal ölçekteki kayıplarımızı gidermek, gerekse meslek alanımızdaki kayıplarımızı yeniden kazanmak için birlik ve dayanışma içinde olmamız gerekiyor” dedi.

AYSAL: “ADANA’DA GÖRDÜĞÜMÜZ BİRLİKTELİK BİZİ MOTİVE ETTİ”

Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Seran Aysal, toplumsal muhalefetin sözcüsü olan meslek odalarının Türkiye’de yaptığı çalışmaları selamlayarak, “Meslek odalarının demokrat çizgisinden dolayı hedef gösterilerek isimlerinin değiştirilmek istendiğini gözlemliyoruz. Adana’da bu genel kurulda gördüğümüz birliktelik bizim için büyük bir motivasyon olmuştur. Bu zor süreçte hem TMMOB hem tüm kamu yararına çalışan örgütlerin başaracağına olan inancım artmıştır” dedi.

İMO Adana Şube 21. Dönem Çalışma Raporu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Tan, Mali Rapor Sayman Üye Suphi Civelek tarafından salondakilere sunuldu ve Şube üyelerinin çalışma raporu üzerine konuşmalarına geçildi.

KİMLER KATILDI?
Genel kurula İMO Adana Şube üyeleri de olan CHP Adana Milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Seyhan İlçe Belediye Başkanı Zeydan Karalar, TMMOB’ye bağlı odaların Adana Şube Başkanları, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri, sivil toplum örgüt temsilcileri, siyasi parti ve sendikaların başkan ve yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı.

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

İkinci gün gerçekleştirilen ve tek listeyle gidilen seçimlerde, Zekeriya Turanbayburt, Ahmet Uncu,  Suphi Civelek,  İsmail Cem Baskın, Leyla Tan, Duygu Argunşah ve Kamil Sürenkök 22. Dönem Yönetim Kurulu üyeleri olarak belirlendi. Alper Kürklü, Ali Özbalaban, Cumali Gözüyeşil, Dilek Gülcan Genç, Feridun Kara, Cihan Malgıt ve Gündüz İşisağ ise Yönetim Kurulu yedek üyeleri oldu.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA GRUP
YÖNETİM KURULU
BAŞKAN ASİSTANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir