İlimizde Meme Kanseri İle İlgili Etkinlik Düzenlendi

Iğdır Belediyesi ile Kansere Gülümseme Derneği, meme kanserinde farkındalık oluşturmak için etkinlik düzenledi.  .

1-31 Ekim, meme kanserinde farkındalık ayı. Her kadının korkulu rüyası olan meme kanseri, kanser türleri içinde en kolay tedavi edilebilenlerden biri ama erken tanı şart.

Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit yaptığı açıklamada: ”Kanser sorunu Sadece Türkiye’nin değil Dünyanın sağlık sorunu ve çağımızın vebasıdır. Kansere Gülümse Derneği İl Temsilcisi Bilge hanım bize geldiği zaman; pozitif bir enerji veren dernek olarak gördük ve böyle bir etkinliği onlarla beraber organize etmek için fikir birlikteliği oluştu. Kendisinin bu konuda fikirsel olarak büyük emekleri var. Iğdır kanser oranının en yüksek olduğu illerden biri . Yanı başımızda bir metzamor nükleer santral var. Şehrimizin çukurda ve ova kenti olması hava sirkülasyonunun olmaması sebebiyle hava kirliliği yüksek seviyede oluşmakta ve bütün bunlar kanseri oluşturan nedenlerdendir. Bizler yerel yöneticiler olarak gittiğimiz taziyelerin çoğunun kanserden vefat ettiğini öğrenmekteyiz.  Bunlara dikkat çekmek için bu mücadeleye emek veren insanlara destek olmak amacıyla bu etkinliği birlikte organize ettik. Kansere Gülümseme Derneğine ve bilge hanıma teşekkür ediyorum. ”dedi.

Kansere Gülümse Derneği Iğdır il temsilcisi Bilge Hatun OĞAN yaptığı açıklamada:” konuşmama başlamadan önce Belediye Başkanımız Murat Yikit beye çok teşekkür ediyorum. Ben Kansere Gülümse Derneği Iğdır yetkili temsilcisiyim. Bizler kendimizi kanser savaşçısı olarak görüyoruz. İnsanlarımızı bilinçlendirme adına uğraş vermekteyiz. Derneğimiz kansere her zaman pozitif olarak bakmaktadır. Bunu bir hastalık olarak görüyor ve yaşanabilir diyoruz. Yaşadıklarımızdan ders çıkartıp etrafımızdakilerini bilinçlendirmeliyiz. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kanser olmaktadır. Türkiye’mizde her yıl ortalama 160 bin kişi kanser olmaktadır. Bunun içinde de 20 bin kadınımız da meme kanseri görülmektedir. 1-31 Ekim, meme kanserinde farkındalık ayında bir farkındalığımız olsun dedik. Erken teşhis ile yüzde 98 olarak kurtulabilecek bir hastalıktır. Sizlerin sağlığı bizler için önemli. Her anlamda kanser nedir araştırmamız lazım. Kanserden uzak olabilme adına neler yapılması gerektiğini bilmemiz lazım. Yediğimiz gıdalara dikkat etmemiz gerekir. “dedi.

Daha sonra yürüyüş yollarına erken teşhis hayat kurtarır amblemini Belediye Başkanı Murat Yikit ve Kansere gülümse derneği Iğdır temsilcisi Bilge Hatun OĞAN boyadı. Heyet daha sonra meme kanseri ile ilgili broşür dağıttı.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir