“Cumhuriyet’in ilk bayrakları”

Cumhuriyet Bayramı öncesi,  Hünkâr Köşkü Müzesi anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Cumhuriyet’in ilk bayrakları müzede sergileniyor.

Osmanlı’dan Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına dek sayısız hatırayı içinde barındıran Hünkâr Köşkü Müzesi, Cumhuriyet’in 95. yıl dönümünü anlamlı bir sergi ile taçlandırdı.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bursa’ya geldiğinde sıklıkla kullandığı ve milli mücadeleye yönelik önemli kararların alındığı Hünkâr Köşkü Müzesi koleksiyonunda bulunan Cumhuriyetin ilk yıllarına ait dokuz el işi Türk bayrağı müzede izlenime açıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde ziyaretçilerini ağırlayan müzenin havuzlu salonunda izlenime sunulan sergi, ziyaretçilerden de yoğun ilgi görüyor.

Değeri, temsil ettiği milletin kıymeti ile ölçülen, bağımsızlığın sembolü ve tarihin en kıymetli hatıralarından olan el işi Türk bayraklarındaki ay ve yıldız sembolleri ustalıkla nakşedilmiş. Bayraklardan ikisinin köşesinde ise tarihteki Türk devletlerini temsilen 16 yıldızın bulunduğu varak baskılı Cumhurbaşkanlığı Forsu yer alıyor. 1925 yılında çıkarılan sancak talimatnamesine göre forsa işlenen 20 ışık demeti de dikkat çeken bir başka ayrıntı… Cumhurbaşkanlığı Forsu’nun günümüzdeki şeklinde ise 8 uzun ve 8 kısa ışın demeti bulunuyor.  Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıldönümü dolayısıyla teşhire sunulan “Cumhuriyet’in ilk bayrakları” sergisi, 5 Kasım 2018 tarihine dek Pazartesi günleri hariç her gün 09.30-17.30 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir