ÇOMÜ TÖMER’de Bir İlk

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri, ülkemizde yaklaşık 30 yıl önce üniversite öğrencilerine Türkçeyi öğretme amacıyla kurulmuş birimlerdir. Şu anda Türkiye’de sayı olarak en fazla yabancı dili öğreten kurum olan TÖMER, Üniversitemizde 2010 yılında kuruldu.

ÇOMÜ TÖMER Müdürü Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Merkezin kuruluş amacının, Üniversitemize gelen yabancı uyruklu öğrencilerin yanı sıra Erasmus öğrencilerine ve değişik sebeplerle Türkçe’yi yabancı dil olarak öğrenmek isteyen bireylere Türkçe öğretmek olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Bacak, ÇOMÜ TÖMER’in 2016 yılından itibaren Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak hizmet vermekte olduğunu sözlerine ekleyerek, Türkçenin yanı sıra diğer yabancı dillerin öğretimini de bünyesine dahil ettiğini ve 2017-2018 akademik yılında, TÖMER’de, bir ilk yaşandığını da dile getirdi.

TÖMER’de, Aynı Anda, 7 Dilde Kurs

Türkçenin yanı sıra temel seviyede Yunanca, Almanca, Fransızca, Japonca, Rusça, Arapça, İngilizce kursları açılan TÖMER’de temel seviyede online olarak ise YDS-YÖKDİL ve konuşma grupları oluşturuldu. Şehir merkezinde bulunan Eski Rektörlük Binası’nda verilen kurslar Çanakkale halkına da açık.

TÖMER, 26 Ülkeden 65 Yabancı Uyruklu Öğrenciye Ev Sahipliği Yapıyor

TÖMER bu yıl; Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Bangladeş, Uganda, Fildişi Sahili, Komor Adaları, Cezayir, Rusya, Sırbistan, Almanya, Arnavutluk, Irak, İsrail, Yemen, Türkmenistan, Özbekistan, Afganistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Suriye, Somali, Zambiya, Ukrayna, Kırgızistan, Endonezya, Etiyopya ve Kazakistan’dan olmak üzere 26 ülkeden 65 yabancı uyruklu öğrenciye, Türkçe dil eğitimi kapsamında ev sahipliği yapıyor.

Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretmenliği Sertifika Programı 6 Kasım’da Başlıyor

Dil kursları dışında çeşitli eğitim programları da düzenleyen ÇOMÜ TÖMER, bünyesinde düzenlediği programlardan biri olan ve yoğun ilgi gören “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretmenliği Sertifika Programı”nı da 6 Kasım 2017’de başlatacak.

ÖZNUR KAYA

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKAN ASİSTANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir