BÜYÜKŞEHİR, DÜNYA’NIN İLK VE TEK FISTIK MÜZESİ’Nİ AÇTI

 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Antep fıstığının nasıl yetiştiğini aşama aşama gösteren, dış tasarımına fıstık şekli verilen, Dünya’nın ilk ve tek Fıstık Müzesi açıldı.

   Bünyesinde kurduğu müzeler zinciri halkasına bir yenisini daha ekleyen Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Fıstık Park içerisinde bulunan Fıstık Müzesi’ni açtı.  Açılışa; Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Sait Kirazoğlu, Derya Bakbak katıldı.

Müzenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaş, kuru, kabuklu, kabuksuz olmak üzere fıstığın birçok çeşidiyle fıstıktan elde edilen ürünler sergileneceği, fıstık hakkında bilgilerin yer aldığı müzede, bal mumundan yapılan hareketli heykellerle doğal fıstık toplama ortamının oluşturulduğunu bildirdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, doğada daha fazla yeşil ve daha fazla ağaçladırma yapılması için çalıştıklarını aktararak,  “Bu gün burada çok güzel bir açılışa tanıklık ediyoruz. AB Büyükelçisi iki gündür Gaziantepli oldu. Gaziantep gezilip görülmesi gereken bir şehir. Türkiye’ye gelen turistleri Gaziantep’e davet ediyorum. Şimdi Gaziantep’e gelme zamanı diyoruz. Bu gün burada da fıstık parkımız hemşerilerimize sunulan güzel bir mekan. Eskiden koca koca duvarlar vardı. İçerisinde ne olduğunu bilmiyorduk. Daha fazla yeşil, daha fazla doğayla iç içe olacağımız etkinlikleri faaliyetleri ortaya koymak bizim en büyük amaçlarımızdan birisi. O yüzden daha fazla orman daha fazla ağaçlandırma diyoruz. Gaziantep’e Fıstık Müzemiz hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından, protokol üyeleri Fıstık Müze’sinin açılışı gerçekleştirerek müzeyi gezdi.

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir