Büyükşehir Belediyesi işçileri Toplu İş Sözleşmesi ile bayram etti Başkan Sözlü: ‘’Belediyemizin yegane kaynağı, serveti nitelikli insan gücüdür, işçileridir’’

Büyükşehir Belediyesi işçileri Toplu İş Sözleşmesi ile bayram etti

 Başkan Sözlü: ‘’Belediyemizin yegane kaynağı, serveti nitelikli insan gücüdür, işçileridir’’

 Adana Büyükşehir Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı

İmza töreninde konuşan Başkan Hüseyin Sözlü, demokratik kültür açısından sendikalaşmanın önemli olduğunu vurgulayarak Büyükşehir Belediyesi işçileri ile birlikte Adana’da kimsenin başaramadıklarını başardığını ifade etti

İMZA TÖRENİ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi, düzenlenen bir törenle imzalandı. Adana Büyükşehir Belediyesi tiyatro salonunda düzenlenen törene Adana Büyükşehir  Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile birlikte Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Mahalli İdareler İş Verenleri Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Oruçöz, Belediye İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sancar Manga ve çok sayıda işçi katıldı.

‘’AYNI HASSASİYETİ BEKLİYORUZ’’

İmza töreninde konuşan Belediye İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sancar Manga, göreve geldiği günden bu yana işçilerin haklarının korunması noktasında yoğun  bir çaba sarf ettiklerini, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü il birlikte hem kurumun hem de işçilerin haklarını koruyan bir sözleşme imzalayacak olmaktan duyduğu gururu dile getirerek ‘’Sıra kadroya alınan taşeron işçilerimizde. İşçi dostu başkanımız Hüseyin Sözlü’nün kadrolu işçilerimizin sözleşmesinde gösterdiği hassasiyeti KHK ile taşerondan kadroya geçen işçi kardeşlerimiz için de göstermesini bekliyoruz’’ dedi.

 

‘’SAMİMİ VE İŞÇİ DOSTU TAVRI İÇİN BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ’’

Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul ise konuşmasında Belediye İş Sendikası’nın herhangi bir siyasi partinin destekçisi, sözcüsü olmadığını ifade ederek ‘’Bizim tek siyasi partimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. O’nun çizgisindeyiz’’ dedi ve bu toplu iş sözleşmesindeki samimi tavrı için Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye teşekkür ederek ‘’İnanıyorum ki bugün bu salonda imzalanan bu sözleşme gibi önümüzdeki yıllarda işçi kardeşlerimizin şartlarının daha da iyileştirilmiş olduğu bir sözleşmeyi binlerce işçimizin bulunduğu bir meydanda Hüseyin Başkanımızla imzalayacağız’’ dedi.

 

’BELEDİYEMİZİN YEGANE KAYNAĞI, SERVETİ NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜDÜR’’

Toplu iş sözleşmesi imza töreninde ev sahibi olarak konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü örgütlü topluma ve sendikal haklara yürekten inandığını ifade ederken, ‘’İşçi kardeşlerimiz bizim dava arkadaşımızdır. Ben Adana’da kimsenin yapamadığını, başaramadığını sizlerle başardım, Göller’e suyu, Kızıldağ’a yolu sizlerle götürdüm ve bunları borçlu bir belediye olarak yaptık. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yegane kaynağı, serveti nitelikli insan gücüdür. Bizim çalışanlarımızın başı dik olmalı. Şunu da unutmayınız ki dönemsel olarak büyüyen sendikalar dönemsel olarak küçülürler, Belediye İş Sendikası Cumhuriyet’in kazanımlarından bugüne dek taviz vermemiştir. Onların varlığından, belediyemiz bünyesinde kendilerine üye işçilerimiz bulunmasından dolayı bahtiyarım’’ dedi.

 

2 YIL SÜREYLE İMZALANDI

Konuşmaların ardından  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mahalli İdareler İş Verenleri Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Oruçöz, Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, ASKİ Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu, Belediye İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sancar Manga’nın imzalarıyla toplu iş sözleşmesi gerçekleştirildi.

İki yıl süreyle yapılmış olup imzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan kadrolu işçilerin bir yıl için ilk 6 aylık dönem seyyanen yevmiyeleri 7,5 lira, bir yıl için ikinci 6 aylık dönem seyyanen yevmiyeleri 7,5 lira olmak üzere yıllık 15 lira arttırıldı. 2 yıl için ilk 6 aylık dönem seyyanen yevmiyeler 7,5 lira, 2 yıl için ikinci 6 aylık dönem seyyanen yevmiyeler 7,5 lira olmak üzere toplam iki yıl için 30 lira arttırıldı.  Tüm sosyal haklar 1 yıl %10, 2 yıl %10 olmak üzere toplam 2 yıllık süre zarfında %20 ve işçilerin maaşlarını ortalama 465 lira arttırıldı.

 

EBRU  BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir