BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DEMOKRATİK YURTTAŞLIK İÇİN ÇALIŞIYOR

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DEMOKRATİK

YURTTAŞLIK İÇİN ÇALIŞIYOR

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından MATRA Programı Katılımcı Bütçeleme Projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler Demokratik Yurttaşlık Günü Çalıştayı’nda mahalle muhtarları ve vatandaşlarla paylaşıldı.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen katılımcı bütçeleme projesi ile vatandaşların belediye bütçe harcamalarında görüş bildirerek karar alma süreçlerine doğrudan katılabilmesi amaçlandı. Bu amaçlar doğrultusunda Eskişehir’de mahalle toplantıları ve anket çalışmaları yapıldı. Projenin son katılımcı çalışması olan Demokratik Yurttaşlık Günü Çalıştayı ise mahalle muhtarları ve vatandaşlarla gerçekleştirildi.  Tüm bu saha çalışmalarının sonuçları ve gelen talepler ışığında, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığının 2019 yılı bütçesi %5 oranında toplumsal cinsiyete duyarlı olarak şekillendirilecek.

Demokratik Yurttaşlık Günü Çalıştayı’nda konuşma yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ayşe Ünlüce,  “Biz aktif yurttaşlığı çok önemsiyoruz ve bunun şehrimizde daha da gelişmesini istiyoruz. Vatandaşlarımızın isteklerini yerel yönetimlerle paylaşabilmesi için platformlar oluşturmaya çalışıyoruz. Mahalle ve kent konseylerine katılarak çalışmalar yürüterek herkes aktif yurttaş olabilir” dedi.

Çalıştaya katılan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hale Kargın Kaynak, Katılımcı Bütçeleme Matra Projesi Tanıtımını ve Sosyal Hizmetlerin çalışmalarını içeren sunumunu gerçekleştirdi. Şehir Plancısı ve Katılımcı Bütçeleme Projesi Danışmanı Metehan Gültaşlı ise katılımcı bütçeleme çalışmaları hakkında bilgi verdi ve bir örnek uygulama yaparak çalıştaya katkı sağladı.

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir