Bizim için gönül coğrafyamız önemli

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Muhtarlar Buluşma” toplantıları kapsamında Reyhanlı´da muhtarlarla bir araya geldi. Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu´nun kentle ilgili genel durumu içeren sunumu ile başlayan toplantının açılışında konuşan vali Doğan, Suriye´de yaşanan savaş ortamından kaçan ve ülkemize sığınan Suriyeli misafirlerimize kucak açarak onlara “Ensar” olma vazifesini yerine getiren Reyhanlılılara teşekkür ettiğini belirtti.

Vali Doğan, TOPLANTIDA YAPTIĞI KONUŞMADA ŞUNLARI SÖYLEDİ “İller İdaresi Genel Müdürlüğüm zamanında göçmenlerle ilgili yurtdışında birçok toplantıya katıldım. Oradaki toplantılarda göçmenlerle ilgi konuşulan binli rakamlar yurtdışındaki insanları korkuturken Reyhanlı da bu kadar nüfusun barındırılması takdire şayan bir durumdur. Sınır ilçesi olmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Reyhanlı tır filosu, İstanbul´daki tır filosuyla mücadele edebilecek bir seviyededir. Bu ekonomik bir değerdir. Reyhanlı sınır ilçesi olmasaydı bu katma değerin bu ilçede olması mümkün değildi. Tabidir ki bunun yanında Suriye´de yaşanan bu süreçten, atılan roketlerden ve göç olayından en çok etkilenen ilçemiz olmuştur. Bizim için gönül coğrafyamız önemlidir. Sınıra baktığımızda köyün yarısı sınırın bu tarafında diğer yarısı sınırın öbür tarafında kalmıştır. Tarihe baktığımızda kim ki darda kalmış, bu topraklara sığınmıştır. Dolayısıyla bu topraklar insanların dinine, kültürüne, mezhebine bakmadan darda kim kaldıysa kapılarını ona açmıştır. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye gayri safi milli hasılasına bakıldığında gönül coğrafyamız ve başka ülkelere yapılan yardımlar konusunda diğer ülkelerle kıyaslanmayacak düzeyde yardımlar yapıyor. Dinimizde bunu emrediyor. ´Veren el, alan elden üstündür´ diyor. Bu kaos durumu Türkiye´nin yarattığı bir sorun değildir. Ancak Türkiye bu konuda da yapılması gerekeni yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir. Bugün Afrin´de Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yaptığı Zeytindalı Operasyonu ile Reyhanlı rahatlamıştır” değerlendirmesini yaptı.

Toplantıya katılan muhtar da mahalleleriyle ilgili sıkıntı, ihtiyaç ve taleplerini vali Doğan´a aktardı. Muhtarların ilettiği sorun ve talepleri dinleyen vali Doğan, çözümüne ilişkin ilgili kurum müdürlerine talimat verdi.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir