Bayramlaşma Programına Süryani Vatandaşlar da Katıldı

Mardin’de, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma programına Süryani cemaati de katıldı.

Mardin‘de, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma programına Süryani cemaati de katıldı.

Farklı dil ve dinden vatandaşların yüzyıllardır huzur içinde yaşadığı hoşgörü kenti Mardin’de, Valilikçe Atatürk Kültür Merkezi‘nde bayramlaşma programı düzenlendi.

Programa tarihi Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz’ün aralarında yer aldığı Süryani cemaati de katıldı.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, yaptığı konuşmada, çok inançlı ve çok kültürlü medeniyet ve hoşgörü şehrinde huzurlu bir bayram geçirdiklerini söyledi.

Çok güzel geçen ramazanın ardından bayramın da kutlandığını dile getiren Yaman, programa Süryani cemaatinden de katılım sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yaman, şöyle devam etti:

“Süryani toplumu Müslümanların hiçbir etkinliğinde onları yalnız bırakmıyor, aynı şekilde Müslümanlar da Süryani ve Ezidi toplumumuzun hiçbir etkinliğinde onları yalnız bırakmıyor. Güzel bir gelenek, güzel bir birliktelik var. Bu birliktelik de özellikle son 1,5 yılda huzuru sağlamış oldu. Bundan dolayı Süryani toplumuna teşekkür ediyorum. İnşallah bu birliktelik, bu kardeşlik ve bu dayanışma sonsuza kadar devam edecek.”

“Mardin’de 2 bayram değil 4 bayramı birlikte kutlamaktayız”

Başpapaz Gabriel Akyüz de Süryani cemaati olarak kardeş olarak gördükleri Müslümanların bayramlarını kutlamak için programa katıldıklarını söyledi.

Dillerin ve dinlerin şehrinde bayramların hep birlikte kutlandığına işaret eden Akyüz, şunları kaydetti:

“Mardin öteden beri dinlerin, dillerin ve kültürlerin kavşağıdır. Mardin’de 2 bayram değil 4 bayramı birlikte kutlamaktayız. Bizim dini bayramlarımızda da Valimizin buyurduğu gibi gelip bizim bayramımızı kutluyorlar ve biz de aynı şekilde gördüğünüz gibi buradayız. Bütün Müslüman aleminin ve Mardinli Müslüman kardeşlerimizin bayramını kutluyor, bayramın barış ve huzur içinde geçmesini temelli ediyorum.”

Programa, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Altan Er, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Türkiye Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Orhan KandemirAK Parti İl Başkanı Nihat Eri, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

 

EBRU BEKEN

NOVA  MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir