ALAN BAZLI DEĞİL BİNA BAZLI DÖNÜŞÜM – 23. YARDIM TIRI

ALAN BAZLI DEĞİL BİNA BAZLI DÖNÜŞÜM OLACAK

Gemlik Belediyesi’nin organize ettiği, “Gemlik Buluşuyor” konulu bilgilendirme toplantısında konuşan Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Ankara’da Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhasaki ve bürokratlarla yapılan toplantı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleşen periyodik toplantıda Başkan Yardımcısı Kadir Erol ile birlikte vatandaşların karşısına çıkan Refik Yılmaz, alan bazlı değil, bina bazlı dönüşüm olacağını söyledi. Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Avcı, GTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akıt, GTSO Meclis Başkanı Paşa Ağdemir’in de izlediği “Gemlik Buluşuyor” toplantısında 24 Aralık 2017 tarihli Kanun Hükmünde Kararname ve Ankara ziyaretini değerlendiren Belediye Başkanı Refik Yılmaz, taşınma ile ilgili spekülasyonlar ve tedirginlik konusunda da son noktayı koydu. Bir kez daha , “Gemlik taşınmıyor, dönüşüyor” diye konuşan Belediye Başkanı Refik Yılmaz, “Alan bazlı değil, bina bazlı dönüşüm olacak. Sehpa taşımıyoruz. Gemlik’in geleceği söz konusudur. KHK ile Gemlik’in önü açılmıştır. Güvenlik sıkıntısı olan, depreme karşı riskli binalarda yaşayan insanlarımızın maddi imkanları varsa yerinde dönüşecek, 30 yıllık, 40 yıllık, 50 yıllık binası olan ancak yıkıp yerine yapması sorunlu olan insanlarımıza da kamulaştırma veya takas yoluyla deniz manzaralı, konforlu, deprem riski olmayan sağlam zeminli arazilerde sağlam binaları maliyetine vereceğiz. Dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacağız” dedi.

Gemliklilerin sorularını yanıtlayıp, spekülasyonlara çarpıcı yanıtlar veren Belediye Başkanı Refik Yılmaz, “Biz yaşam hakkını kutsal görüyoruz. Çözüm üreteceğiz. Devletimiz ve belediye olarak bu işte elimizi taşın altına koyduk. Cumhuriyet Mahallesi sırtlarında ben de yaşıyorum. Gariban vatandaşa konut yapınca dağ başı deniliyor da, müteahhitler yapınca neden burada konut fiyatları 400 bin liradan başlıyor? Birileri buraları vatandaşlarımıza layık görmüyor. Biz her vatandaşımız için bu güzellikleri istiyoruz. Mülkiyet ve çok katlı yapılarda dönüşüm sırasında sorunları da belediye olarak biz çözeceğiz. Ya kamulaştıracağız, ya da maliyetine takas yoluyla onlara yeni binalardan vereceğiz. Her şey gönüllülük esasına göre olacak. Gemlik’i yıkmıyoruz, yerinde dönüşümü, alan bazlı değil, bina bazlı olarak gerçekleştireceğiz. Yerinde dönüşümün önünü böyle açıyoruz” diye konuştu.

Yerinde dönüşümü savunanlara da çağrıda bulunan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, “Milletin kafasını karıştırıp, tedirgin etmesinler. İmar planları halen geçerli. Maliyetine vereceğiz ve kâr gütmüyoruz. Eğer yerinde dönüşüm projesi olan varsa hemen getirsin, bir gün bile beklemeden ruhsat vereceğiz” dedi. Binası yıkılan, buna karşın kentsel dönüşümde yeni ev istemeyenlere arsa paylarının verileceğini, Gemlik’te sosyal yaşam ve inşaatların devam ettiğini vurgulayan Refik Yılmaz, yeni okullar, kamu binaları, yeni otoparklar ve sosyal donatı alanları ile spor tesisleri yapımının devam etmesini imar yasasının yürürlükte olmasının kanıtı olarak masaya yatırdı.   Gemlik Gübre Sanayi’ni  Üre Tesisleri kurma çalışmalarıyla ilgili, “Buna izin verecek misiniz” sorusuna da yanıt veren Refik Yılmaz, “2004’te aynı firma kömürle çalışan elektrik santrali kurmak istemişti. Buna engel olduk. Aynı firma 2012’de de 142 adet yanıcı, yaralıyı, patlayıcı madde depolama tesisi yapmak istemişti. ÇED raporlarına rağmen buna da izin vermedik. Üre tesisleri konusunda da henüz onayımız yok. Bu konuyu Kimya Mühendisleri odasına soracağız. Ayrıca Belediye Meclisinde de değerlendireceğiz. Çevreye zararı yoksa onay veririz. Ön yargılı değiliz. Ancak çevreye zarar verecek ise buna karşı çıkarız” dedi. Refik Yılmaz, aynı tesisin kömürle çalışmasına da izin vermeyeceklerini belirterek, doğalgaz kullanılması halinde ve çevreye zararı olmaması şartıyla değerlendirmeye alacaklarını sözlerine ekledi.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN ,YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir