Adana’da Kazak Gecesi

Adana’da, Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından “Kazak Gecesi” düzenlendi.
Belediye Evleri Mahallesi Semt Pazarı’nda iftar programı sonrası gerçekleştirilen etkinliğe; Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı ve Kazakistan Fahri Konsolosu Tarkan Kulak, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ile vatandaşlar katıldı. “kazak Gecesi”, vatan uğruna can veren şehitler için dua edilmesiyle başladı.

“DAHA MÜREFFEH GÜNLER BİZLERİ BEKLİYOR”

Programın açılışında söz alan ATO Meclis Başkanı ve Kazakistan Fahri Konsolosu Tarkan Kulak, böylesine kutlu bir gecede bulunmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek, “Çok uzun zamandan beri fahri konsolosluğunu yürütmüş olduğum Kazakistan Cumhuriyeti ile aramızda dostluk köprüsünü oluşturmak için elimizden gelen bütün gayreti sarf etmekteyiz. Bugün Sayın Büyükelçimizin şereflendirmesiyle bu kutlu gün daha farklı bir anlam kazandı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın himayelerinde çok güzel bir organizasyon oldu. Allah birlikteliğimizi ve mutluluğumuzu bozmasın. Umarım en kısa zamanda Türkiye daha huzurlu ve daha müreffeh günler görecek. Ben şimdiden hepinizin Ramazan Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

“ATA YURDUMUZDAN KARDEŞLERİMİZ”

Kazakistan Büyükelçisi Saparbekuly’e “kardeşim” diye seslenen  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı  Hüseyin Sözlü de “Bu mübarek Ramazan ayının manevi ikliminde sizlerle bir arada olmaktan bahtiyarız. Bu Ramazan ayında bize büyük bir armağan geldi,  Kazakistan‘dan ata yurdumuzdan kardeşlerimiz geldi. Kardeşlerimiz bugün bizim de kültürel köklerimizi ifade eden sanatı icra edecekler. Onlara şimdiden çok teşekkür ediyoruz. Allah tuttuğumuz oruçları, yaptığımız ibadetleri kabul etsin. İslam aleminin birliğine ve dirliğine, Türk dünyasının kavuşmasına vesile olsun” şeklinde konuştu.

“GELECEK ASIR TÜRK DÜNYASININ OLACAK”

Büyükelçi Abzal Saparbekuly ise  Adana‘da kardeşliğin kokusunu yakından hissettiğini belirtti.  Adana‘yı Türklüğün merkezi olarak gördüğünü ifade eden Saparbekuly, “Böyle bir başkanınız varken Türk’ün bayrağı hiçbir zaman yere inmez. Burada sizler Türkistanlıları misafir ediyorsunuz; Kazaklar var, Özbekler var, Uygurlar var, Kırgızlar var. Tabii ki  Türkiye‘nin başka yerlerinde de var ama ben görüyorum ki onlar  Adana‘da olmaktan çok mutlular. Bizler aşağı yukarı 7-8 asır uzak kaldık birbirimizden. Oysa bizim Türklüğümüz bir, dilimiz bir, kültürümüz bir, geleneklerimiz bir. Ve geleceğimizin de bir olması gerekiyor. Bu doğrultuda hep beraber çalışmamız gerekiyor. Güzel Ramazan günlerinde Allah’tan kardeş Türk dünyasına, onun geleceğine, Türk ve İslam birliğine dua etmeliyiz. Bizim geleceğimiz parlaktır. Gelecek asır Türk dünyasının olacaktır” ifadelerini kullandı.

SÖZLÜ KARPUZ KESTİ

Konuşmaların ardından  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı  Hüseyin Sözlü, misafirlere, kentin marka değerlerin arasında yer alan karpuz ikram etti. Karpuzu elleriyle kesip, dilimleyen Sözlü, ilk dilimi Büyükelçi Saparbekuly’e uzattı. Daha sonra tüm katılımcılara karpuz ikram edildi.

KAZAK SANATÇIDAN “ÖLÜRÜM TÜRKİYEM”

Karpuz ikramı sonrası  Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun seslendirdiği şarkılarla hareketlenen vatandaşlar, Büyükelçi Saparbekuly’i de sahneye davet ederek karşılıklı oyunlar oynadı. Gecede, belediyenin halk dansları ekibi de zeybek gösterisi sundu. Ardından sahneye çıkan Kazak halk dansları grubu, Kazak şarkıları eşliğinde birbirinden güzel figürler sergileyerek, Adanalılara neşe dolu bir akşam yaşattı.  Kazakistan‘a özel sahne şovlarıyla devam eden etkinlikte Kazak şarkıcının seslendirdiği “Ölürüm Türkiyem” katılımcıları coşturdu.

Hep birlikte söylenen  Kazakistan Marşı ile devam eden “Kazak Gecesi” sonunda Büyükşehir  Belediye Başkanı Sözlü, konuk sanatçılara çiçek ve plaket verdi. Gecede Türkistanlılar Derneği tarafından Büyükelçi Abzal Saparbekuly’e Türk bayrağı hediye edildi.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir