ADANA BAROSU POLİSİN GAZ FİŞEĞİNİN BAŞINA İSABET ETMESİYLE KATLEDİLEN 14 YAŞINDAKİ BERKİN ELVAN’I UNUTMADI AV. VELİ KÜÇÜK; “TÜM SORUMLULAR YÖNÜNDEN ADALET MUTLAKA TECELLİ EDECEK”

ADANA BAROSU POLİSİN GAZ FİŞEĞİNİN BAŞINA İSABET ETMESİYLE KATLEDİLEN 14 YAŞINDAKİ BERKİN ELVAN’I UNUTMADI

  1. VELİ KÜÇÜK;
    “TÜM SORUMLULAR YÖNÜNDEN ADALET MUTLAKA TECELLİ EDECEK”

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında (16 Haziran 2013) polis tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu yaralanan ve 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın (11 Mart 2014) 4.ölüm yıldönümü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu.

Av. Küçük, İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada protestolar sırasında sanık polis ile aynı grupta görev yapan ve olaylardan sonra Diyarbakır, Bitlis, Erzurum ve Erzincan’a gönderilen 9 polisin tanık olarak dinlendiğini belirterek, “Olayın meydana geldiği tarihten itibaren yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen suçlular hakkında hala karar verilmemiş olması düşündürücüdür. 27 Şubat yapılan son duruşmada tanık olarak dinlenen polisler, “bilmiyorum, görmedim” şeklinde ifade verirken, sanık polisin tutuklanma talebini de mahkeme reddetti. Ve duruşma 10 Mayıs 2018 tarihine ertelendi.

Bilhassa toplumda büyük infial ve derin üzüntü yaratan bu olayda yargılamanın, faillerin adalet önüne çıkarılmasının bu kadar gecikilmesi asla kabul edilemez. Biz Berkin Elvan nezdinde tüm faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasını ve adalet istiyoruz. Ayrıca dönemin yetkililerin en üst ağızdan kolluk güçlerine, polise en ağır müdahaleyi yapmak üzere yetkiyi kendilerinin verdiklerini söyleyenlerin, bu kanunsuz ve hukuksuz emri uygulayarak insanları öldürenlerin, amirler ve polis memurlarının soruşturulmaması, etkin bir soruşturma yapılmaması, sadece tek bir polis memuru üzerinden gidilmesi asıl faillerin sorumluluklarını hiçbir zaman sona erdirmeyecektir. Adalet er yada geç bir gün mutlaka tecelli edecektir, buna olan inancım tamdır.” dedi.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Berkin Elvan’ın elinde kağıttan uçurtmayla fotoğrafının unutmadığını belirterek, “O uçurtmayı güzel yarınlarda bir gün çocuklar uçuracaktır. Berkin, bu ülkedeki vicdanı olan, insan olan herkesin simgesidir.” ifadelerini kullandı.

“BERKİN’İ SEVGİ VE RAHMETLE ANIYORUM”

Av. Veli Küçük sözlerini “Bu ülkeyi ve bizleri ölümlere, katliamlara alıştırmaya çalışanlar çok iyi bilsin ki, alışmayacağız!

Çocuklarımızın, gençlerimizin öldürülmediği, annelerin ağlamadığı, hukuk devletinin ve demokrasinin siyasi iktidarlar, kamu görevlileri tarafından içselleştirildiği ve işletildiği bir ülke özlemiyle; Berkin çocuğumuzu rahmet, özlem ve sevgiyle anıyorum” diyerek tamamladı.

3,5 YIL SONRA İDDİANAME HAZIRLANDI

Berkin’in gaz fişeği ile vurulması ve bu anın görüntülerinin varlığı başlangıçta inkar edildi. Olay gününe ilişkin kamera kayıtları Berkin’in ölümünün ardından, 17 Nisan 2014 tarihinde, ortaya çıktı.
Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin iddianame 3,5 yıl sonra, 2016 yılı Aralık ayında tamamlandı. Savcılık, olayda ateş açan polis memuru F.D. hakkında “Olası kasıtla öldürmek” suçundan müebbet hapis istemiyle iddianame düzenledi. İddianame, gönderildiği İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, polisin gruba müdahalesi esnasında Berkin Elvan’ın kafasına gaz fişeği isabet ederek yaralandığı kanaatine varıldığı ifade edildi. Soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulan 42 polis hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir