“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü”

Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde “Kadının Şiddetle Mücadelesi” konulu program düzenledi. Programa Sayın Valimizin Eşi Dr. Ruhan ÖZKAN  Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet SERTPOLAT İl Müdür Yardımcıları Mustafa KAPLAN, Gözde CERİT, Ali ÖZEN, Kahramanmaraş İl Müftülüğü Cezaevi Vaizi Ali Zülfikar Yiğit ile İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü erkek personeli ve vatandaşlarımız katılım sağlamıştır.

Salon girişinde katılımcılara “Orange The World” (Dünyayı Turuncuya Boya) kampanyasından hareketle turuncu karanfildağıtımı gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Hanımefendi Dr. Ruhan ÖZKAN “17 Aralık 1999 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım günü “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlenmiştir. Bu tarihten itibaren ülkemizin de aralarında olduğu birçok ülkede 25 Kasım günü nedeniyle her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Eğitim seviyesine bakılmaksızın tüm kadınlar şiddete maruz kalmaktadır. Kadınlar bu mağduriyetlerinde kendilerini yalnız hissetmektedir ancak Türkiye Cumhuriyeti bu açıdan kamu kurumları ile tüm kadınlarımıza destek vermektedir. Mağdur duruma düşen kadınlarımız için gerekli kurumsal yapı her ilde vardır.” dedi.

Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü personeli Aybüke DOBUR ise şiddetin kadına çocuğa ve aileye etkileri hakkında sunum gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş İl Müftülüğü Cezaevi Vaizi Ali Zülfikar Yiğit yaptığı konuşmada dinimizde kadına nasıl muamele edilmesi gerektiği ve kadına yönelik ayrımcılığın gerekçeleri üzerinde durularak, dinin görüşü olarak sunulan bazı kabullerin Kur’an-ı Kerim’in ilgili konular hakkındaki mesajları ile alınarak kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin temelinde aslında dinin değil de kültürel birikimin etkili olduğu gerçeklerini içeren konularda katılımcıları bilgilendirdi.

Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet SERTPOLAT ise program sonrası yaptığı açıklamada “Dinimizde kadına şiddetin yeri olmadığını bunu bir hadisi şeriften de(Cennet Anaların Ayağı Altındadır.) bu ülke insanı bilmektedir. Ayrıca Neşet Ertaş’ ın bir sözü aslında bu işi özetler “Kadın İnsan, Erkek İnsanoğludur” bizler Bakanlık olarak Ailenin tüm parçalarına hem genelde hem de bireyde hizmet sunmaktayız. Öncelikle Aile Eğitimleri ile onarı bir arada tutarken, ayrı durumda olanlara ise rehberlik, ekonomik destek veya bakım altına alarak devletin sıcak kucağı durumunda vatandaşımız ile iç içeyiz.” dedi.

Kadına yönelik şiddet, ulusal ve uluslararası tüm gelişmelere rağmen coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik ve öğretim düzeyi bakılmaksızın tüm dünyada ve kültürlerde yaygın olarak görülen evrensel bir sorundur.

17 Aralık 1999 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım günü “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlenmiştir. Bu tarihten itibaren ülkemizin de aralarında olduğu birçok ülkede 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
Bu kapsamda  “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” etkinliği çerçevesinde  Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü kadına yönelik şiddete karşı toplumsal farkındalığı ve duyarlılığı artırmak amacıyla etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

 

Sultan  AVCI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir