13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali Başladı

Ankara’nınÇubukilçesinde her yıldüzenlenenUluslararasıÇubukKültürveTurşuFestivali, ÇubukabadParkı’ndabaşladı. ÇubukBelediyesi’ninevsahipliğindekortejyürüyüşüilebaşlayanfestivaletemizhavaalmak, sağlıklıgıdatüketmekvebüyükşehirlerinkalabalığındanuzaklaşmakisteyenyüzbinlercekişi akın etti. 13-16 EylültarihleriarasındadevamedecekfestivaldeKazakistanveMakedonyaHalkDanslarıEkibi’ninyanısırasanatçıMüminSarıkaya, MerveÖzbey, ÖzlemÖzdil, İlyasYalçıntaş, Tuğba Yurt, Zara, ErolŞahinveOğuz Yılmaz sahnealacak.

Festival açılışında konuşan Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, bu yılki festivalde Çubuk esnafına daha fazla destek olarak ilçe ekonomisine katkıyı artırmak istediklerini belirtti. Başkan Acehan, “Geçen senelerde siz kıymetli vatandaşlarımızdan gelen talepleri göz önüne alarak bu yıl festival alanımızı düzenleyerek genişlettik, iki ayrı sahne kurduk ve yöresel ürünlerimizin satış stantlarının sayısını 300’ün üzerine çıkardık” dedi. 

Festivale Ak Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Ak Parti Ankara Milletvekili Orhan Yeğin, Ak Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Bosna Hersek Maglaj Belediye Başkanı MiksatMahmutaqickatıldı.

Hem Patentli Hem Guinness’liTurşu!

ÇubukturşusununnamınıdünyayaduyurmaktakararlıolanÇubukBelediyesi, dünyanınenbüyükturşusunukurmakiçinbirbuçuktonluközelbirkavanozyaptırmışve 28 Ağustos’tarekorturşusunukurmuştu. Kurulan dev kavanoz 13. UluslararasıÇubukKültürveTurşuFestivali’nin ilk günüaçılarak hem rekortescillenmişoldu hem de kurulanözelturşufestivalekatılanvatandaşlaraikramedildi.

Başkan Acehan, Çubuk’un yöresel ürünlerini korumayı amaç edindiklerinin ve olumlu sonuçlar aldıklarının altını çizdi; “Çubuk’umuzun temsili olan Agat taşının ve vazgeçilmez tadımız Çubuk turşusunun patentini aldık. Ankara Ticaret Odası’nın da destekleriyle aldığımız coğrafi işaret ürünlerimiz hakkında artık tartışmasız söz sahibiyiz. Dolayısıyla her türlü denetleme ve yaptırım gücünü de kazanmış bulunduk. Çubuk turşusu için bu yıl itibariyle turşumuzu laboratuvar ortamında belli standartlara bağlayacak bir sisteme geçiyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından festival yüzbinlerce kişinin katılımıyla ve çeşitli etkinliklerle devam etti.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir