Yerelden genele Sempozyum basın toplantısı metni ve görsel MERSİN CHP İL BAŞKANLI

Değerli Basın Mensupları;

Genel siyasetin başarısı, yerel siyasetin başarısıyla güçlenir.

Demokrasinin beşiği ve alanı yerel yönetimlerdir.

Yerel Yönetimlerde demokrasi ve kent kültürünü konuşmak, tartışmak, görüş alışverişinde bulunmak için Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı olarak 23 Aralık 2017 Cumartesi günü saat 10.00 ile 14.30 arası Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde “YERELDEN GENELE SEMPOZYUMU” DÜZENLİYORUZ. Konunun uzmanları konuşacak.

Yaşadığımız kente dokunup eşit koşullarda birlikte yaşamı örgütlemek için, bu sempozyumu düzenliyoruz.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak olan sempozyumun açılış konuşması tarafımca yapılacaktır. Sempozyumun başkanlığını Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyemiz Sayın Yıldırım Kaya yapacaktır.

SEMPOZYUMUMUZU ONURLANDIRACAK KONUKLARIMIZ;

Sayın Bülent Tanık (Çankaya önceki dönem belediye başkanı)

“Yeni Toplumcu Belediyecilik”

Sayın Serkan KÖSE (İsveç Sosyal Demokrat Parti Milletvekili)

“İsveç Yerel Yönetim Modeli”

Sayın İkbal POLAT (Şehir Plancısı – STK Aktivisti)

“Yerel Yönetimlerde ve Sivil Toplum Kuruluşlarında Kadının Yeri”

Sayın Dr. Işıkhan GÜLER (Türkiye Kent Konseyleri Platformu Kurucu Üyesi)

“Kent Konseyleri ve Yerel Yönetimler”

Sayın Mustafa Güler (Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi-İşadamı)

“Yerel Yönetimlerde Eşit Yurttaşlık Hakkı”

Sayın Ulaş Bayraktar (Doçent Öğretim Üyesi)

“Yerelden Genele Sempozyum Forum Başkanı”

Ulaş Bayraktar’ın yöneteceği Forum bölümünde Katılımcılar 3 ile 5 dakika arası görüşlerini ifade edeceklerdir.

Sonuç Bildirisi değerlendirilerek Sempozyumumuz sona erecektir.

Faydalı, verimli ve katılımın yoğun olacağı Yerelden Genele Sempozyumumuza halkımızı ve siz basın mensuplarımızı davet ediyorum.

Değerli Basın Mensupları;

Ülkemiz hızla parlamenter sistemden uzaklaşarak diktatörlüğe savrulmaktadır. 20 Temmuz’da AKP kendi darbesini gerçekleştirerek, yargıyı siyasetin emrine vererek demokrasiyi katletmiştir. Adil yargılanma hakkı her vatandaşın temel anayasa hakkıdır. “TEK ADAM” sistemini, OHAL ve KHK ile siyasi kimliğini meşrulaştırmış Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetkileri gasp edilmiştir, biz buna ‘Sarayın 15 Temmuzu diyoruz’. Bir sivil darbeye dönüşen OHAL uygulamaları yetkiyi tek kişide toplayarak hukuk düzeninden bahsedilememektedir. Diğer taraftan küresel tehditler, MAN Adasındaki vergi kaçakçılığı, ABD’de itirafçı olan dünün saygın ve yandaş işadamı, bugünün ihanetçi, vatan haini ilan edilen Reza Sarraf olayı, İsrail ile her türlü ticari ve siyasi ilişkiler devam ederken Kudüs’ü savunma çabaları, dünyadan hızla uzaklaşma gayretleri, ülkemizi itibarsızlaştırmaktadır.

Son zamanlarda uygulanan saldırgan iç ve dış politika, ülkemizin içindeki adaletsizlikleri de kökleştiren bir kısır döngü yaratmıştır. Türkiye yüzünü İnsan Haklarına, Hukuk Devletine, Adalete önem veren Uluslar ailesine çevirmelidir.

Seçim güvenliğinden vazgeçerek, seçim kurullarını AKP’nin onay merci haline getirmek için çıkarılan KHK’ler, sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında yaygın bir adaletsiz düzen devam etmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Atatürk ve Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlılığımız noktasında demokrasiye olan inancımızla, anlayışımızla, cesaretimizle, demokratik koşullarda halkımızla birlikte HAK, HUKUK, ADALET ve DEMOKRASİ mücadelemiz devam ediyor.

Değerli Basın Mensupları;

Partimiz Cumhuriyet Halk Partisi parti içi demokrasiyi hayata geçiren tek siyasi partidir. Biat anlayışı bizim karakterimizde dün de olmadı, bugün de yoktur, yarın da olmayacaktır.

Ülkemizin en önemli siyasi sorunlarından biri, parti içi demokrasinin önündeki engellerdir. İşte biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak parti içi demokrasiyi uygulayarak, üyelerimizin söz ve karar sahibi olmalarını hayata geçiriyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanlığı ve İlçe Başkanlıklarımızla birlikte ilçe kongre süreçlerimizi tamamlayıp, il kongre sürecine girmiş bulunmaktayız.

Haksız, gereksiz ve yıpratıcı eleştiriler yapılmadan demokrasi şöleni havasında gerçekleşmesini istediğimiz İL KONGRESİ için hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde her üye her yere aday olabilir. En doğal Demokratik hakkıdır.

2019 yılında yapılacak olan Yerel, Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye’nin kaderini belirleyecek seçimlerdir.

Biz koltuk, makam ve mevki gözetmeksizin ülkenin birliği, bütünlüğü ve huzuru için, demokrasi için, parlamenter laik, hukuk devleti için, özveriyle, yılmadan, yorulmadan örgütlerimiz, partililerimiz ve CHP’ye gönül vermiş tüm yol arkadaşlarımızla mücadele ederek BAŞARACAĞIZ…

İlçe kongre süreçlerinde aday olan, seçilen ve seçilemeyen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Demokratik sürecin sonucunda belirlenen Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarıma, Gençlik ve Kadın Kolları Kongre süreci başlamış olduğundan aday arkadaşlarıma, kardeşlerime başarılar diliyorum.

Toplumsal adaletsizliğin en vahim görünümlerden biri olan kadınlara karşı olan ayrımcılığın önüne geçilmeli, kadınların özgürlük alanları korunmalı, kadın hakları toplumsal hayatın her alanında uygulanmalıdır.

Bizim anlayışımızda, kültürümüzde emeğe, alın terine saygı esastır. Kişisel beklentiler ülke ve kent menfaatlerinin önünde asla olamaz. Örgüt hiyerarşisi ve disiplini vazgeçilmez temel unsurumuzdur. Örgütten başka güç, irade ve otorite söz konusu olamaz, olmamalıdır.

Parti içi demokrasinin ülke demokrasisine katkı vereceğine inancım sonsuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.

YAŞASIN CUMHURİYET HALK PARTİSİ…

YAŞASIN SOSYAL DEMOKRASİ… Abdullah ÖZYİĞİT

CHP Mersin İl Başkanı

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETM KURULU BASKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir