YAMAN: “KADIN HAKLARINDAN TAVİZ, SÖZ KONUSU DAHİ OLAMAZ!”

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Kadının toplumun en önemli yapı taşı olduğunu belirten Başkan Yaman açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “21. Yüzyılın modern çağdaş ülkesi olarak anılan birçok ülkesinden çok daha önce Anadolu Kadınına tanınan “Seçme ve Seçilme Hakkı” Cumhuriyetin kadına ve kadın haklarına verdiği önem ve değerin en önemli göstergesidir. Çağdaş ve uygar bir ülke olmanın vazgeçilmez unsurlarından biri olan özgür ve eşit kadın modelinin yalnızca yasalarda bir ifade olmanın ötesinde özel olarak desteklenmesi ve geliştirilmesi gereken kavramlar olduğunu unutmamalıyız. Ne yazık ki son zamanlarda Mustafa Kemal Atatürk’ün, kadınların her alanda eşit haklara sahip, kültürlü, çağdaş ve özgür olmaları adına attığı bütün temellerin sarsılmakta olduğuna kaygı ve endişe ile tanıklık ediyoruz. Bir toplumun çağdaşlık düzeyinin, o toplumun kadınlara verdiği değerle ölçüldüğü bir dünya da, kadınların haklarından, eşitliklerinden verilecek taviz söz konusu dahi olmamalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyor, kadınlarımızın toplumun dezavantajlı kesiminde değil; toplumu ilgilendiren, her konuda en önde, inisiyatif alan, karar süreçlerinde eşit söz sahibi olmalarını temenni ediyoruz.”

NURİYE YILDIRIM

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir