Tur Operatörlerine Beyşehir’in Turizm Potansiyeli Tanıtıldı

Konya’nın Beyşehir ilçesi ve yakın çevresinin turizm potansiyeli düzenlenen etkinlik kapsamında ilçeye gelen tur operatörleri ve otel yöneticilerine tanıtıldı.

Konya’nın  Beyşehir ilçesi ve yakın çevresinin turizm potansiyeli düzenlenen etkinlik kapsamında ilçeye gelen tur operatörleri ve otel yöneticilerine tanıtıldı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ)  Beyşehir  Ali Akkanat Turizm Fakültesi tarafından gerçekleştirilen ve  Beyşehir Belediyesi‘nin de destek verdiği ” BeyşehirDestinasyonunun Pazarlanması” konulu etkinlik kapsamında yurdun değişik illerinden ilçeye gelen tur operatörleri ve konaklama tesisi sahip ve yöneticilerine  Beyşehir‘in tarihi mekanları gezdirilirken, turizm potansiyeli anlatıldı.

Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan SÜ  Beyşehir  Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Sezgin,  Türkiye‘de birçok il ve ilçenin marka şehir olması, destinasyonunun pazarlanması ve yatırım projelerinde yer aldığını belirterek, “Bu konuda, 60’a yakın projem var.  Beyşehir‘de de somut olarak hangi adımları atabiliriz, onları tartışalım diye bir aradayız.  Beyşehir ve çevresi destinasyonunu nasıl pazarlayabiliriz hep beraber bunu konuşup, değerlendireceğiz” dedi.

Beyşehir’in turizm potansiyeli yönünden birçok artı değere sahip olduğuna da konuşmasında dikkati çeken Prof. Dr. Sezgin, yörenin ‘yavaş şehir’ statüsünü kavuşturulduğu takdirde, elde edeceği kazanımlara dikkati çekerken, “Türkiye’deki ‘yavaş şehir’i ilk olarak çalışan kişiyim.  Türkiye‘de halihazırda 14 yavaş şehir var. Burası da tam yavaş şehir olabilecek bir kent. Bir diğer adıyla ‘sakin şehir’ olan ‘Yavaş şehir’ ne demek? Yaklaşık 50 kriter var bu konuda. Yüzde 50’sini sağlayan bu unvana sahip oluyor. O kentteki doğal ürünlerinden tutun da, kentin trafiğine kadar birçok şeyini kontrol altına alıyorsunuz ve turistler bu şehirleri tercih etmeye başlıyor. İlk olarak  İtalya‘da ortaya çıkan ve dünyaya yayılan bir sistem aslında. Bir turizm pazarlama biçimi, neden  Beyşehir de bir sakin şehir olmasın” diye konuştu.

Prof. Dr. Sezgin, daha sonra  Beyşehir gölü Milli Parkı sürdürülebilir turizm planı çalışmasıyla ilgili olarak sunumunu yaparken, katılımcılar da  Beyşehir‘in turizm potansiyelinin daha çok nasıl değerlendirilebileceğine ve beklentilerine yönelik düşüncelerini dile getirdi.

Toplantıya,  Beyşehir  Ali Akkanat Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr.  Mehmet Zengin,  Beyşehir  Ali Akkanat MYO Müdürü Okt. Dr. Oktay Nar,  Beyşehir Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı,  Beyşehir Birliği, Göl, Çevre ve  Doğa Derneği Başkanı  Sami Tan, akademisyenler, tur operatörleri, konaklama tesisi sahip ve yöneticileri katıldı. – KONYA

Son Dakika » Güncel » Haber     Haber Yayın Tarihi : 16.10.2017 14:42:00 İHA

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir