Torunu, Mehmet Akif Ersoy’u anlattı

Adana Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’inci yılında Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliğinde, Milli Şair’in torunu Selma Ersoy Argon’u Adanalılarla buluşturdu.

Torunu, Mehmet Akif Ersoy’u anlattı

Adana Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Marşı’nın kabülünün 97’inci yılında Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argon’u Adanalılarla buluşturdu. Argon, milli mücadelenin en büyük kahramanlarından olan, kaleme aldığı İstiklal Marşı ile milletin vatana ve bayrağa olan sevdasını tüm dünyaya haykıran Mehmet Akif Eroy’un vatanperverliğini ve yaşam öyküsünü anlattı.
“12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anlamak” konulu konferans Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar, Selma Ersoy Argon’u can kulağıyla dinledi.
63 yaşındayken, 27 Aralık 1936’da ebediyete intikal eden dedesi Mehmet Akif Ersoy’un vatanseverliğini, ülke sevdasını ve çektiği çileleri dile getiren Selma Ersoy Argon, “Dedem, ‘Ben böyle bir milletin İstiklal Marşı’nı para karşılığında yazamam’ demiş. Ne mutlu ki bana böyle bir vatanseverin torunuyum” dedi.
İSTİKLAL MARŞI’NIN TEMELİNİ ÇANAKKALE ZAFERİ’NDEN SONRA ATTI
İstiklal Marşı’nın satır aralarını iyi irdelemek gerektiğini vurgulayan Argon, dedesi Mehmet Akif Ersoy ile gurur duyduğunu dile getirdi. Argon, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı iki günde yazdığını, ancak Çanakkale Zaferi’nden sonra yazdığı şiirlere bakıldığında İstiklal Marşı’nın temelini daha önceden attığının anlaşılacağını söyledi.
Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazması ile ilgili anısını da paylaşan Argon, “İstiklal Marşı yarışması düzenlendiği dönemde bir paltosu bile yokken, ödül olarak verilen 500 cumhuriyet altınını elinin tersi ile itmiş. Dedemin arkadaşları şaka dahi olsa ‘Akif bir kısmını alsaydın da bir pardesü alsaydık’ dediklerinde dedem ‘Bu milli bir meseledir maddi beklenti içerisinde olmak bana ve bu millete yakışmaz’ diyerek uzun bir süre arkadaşları ile konuşmamış. Dedemin beni en çok etkileyen yönlerinden biri de buydu” diye konuştu.
“DEDEMİN EN FAZLA ÖNEM VERDİĞİ DEĞER SAMİMİYETTİ”
Mehmet Akif Ersoy’un en fazla önem verdiği değerin samimiyet olduğunun altını çizen Argon, dedesinin inandığı yolda asla eğilmeden, bükülmeden ilerlediğini anlattı. Argon, “Dedemin en fazla önem verdiği samimiyetti. Kaleme aldığı şiirler ve marştan tutun da yazdığı kitaplarda ve dostlarıyla olan ilişkilerinde inandığı yolda asla ve katiyen sapmadan, eğilmeden, bükülmeden dosdoğru gitmesi samimiyetini ortaya koymaya yetmektedir. Kırgınlıkları olmuş, ancak çabuk geçermiş, bildiğini çevresiyle paylaşır, bilmediğini de öğrenirmiş. Vatan ve millet sevdasıyla yanıp tutuşan Mehmet Akif Ersoy’un soyundan gelmek, böyle bir ailenin ferdi olmak benim için her zaman gurur olmuştur, kendimi şanslı hissediyorum” ifadeleri kullandı.
TEŞEKKÜR PLAKETİ SUNULDU, EL DOKUMASI KİLİM HEDİYE EDİLDİ
Konferansın sonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, günün anısına Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün teşekkür plaketini sundu. Adana Şehit Aileleri Malulleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Emine Kunt ise çiçek takdim etti. Argon’a, el dokuması Saimbeyli kilimi de hediye edildi.

MUSTAFA DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETİM KURULU

BASKAN    YARDIMCISI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir