Tekstil sektörüne can suyu

 

İESOB Birleşmiş Milletler İşbirliği İle Yeni Bir Eğitim Merkezi Kuruyor

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği         (İESOB)  ile  İzmir Gömlek Triko ve Benzerleri Odası, İzmir Valiliği ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği(UNHCR) ile işbirliği altında Suriyeli yabancıları tekstil alanında istihdam için ortak çalışma yapacak.

 

“Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeli Yabancıların Tekstil Alanında İstihdamı ve Sosyal Entegrasyonu İçin Mesleki Eğitim Merkezi” Projesi kapsamında yapılacak çalışmaları içeren protokol, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Gömlekçiler Odası Başkanı Olgun Aktaş, Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilcisi – Katharina LUMPP, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ ve ilgili kurumların yetkilileri arasında imzalandı.

İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi’nde protokolü imzalanan proje, İzmir’de ikamet eden geçici koruma kapsamındaki Suriyeli yabancılar ile Türk vatandaşların mesleki becerilerinin geliştirilmesine ve istihdamına katkı sağlamayı hedefliyor.

 

36’sı mülteci 14’ü Türk toplam 50 kişinin proje kapsamında kurulacak Mesleki Eğitim Merkezi’nde “Dikiş Makinesi Operatörü” eğitimi alacağına dikkat çeken İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ‘Aynı zamanda Suriyeli katılımcılara Türkçe kursu verilerek onların topluma daha kolay entegre olabilmeleri sağlanacak’ dedi.

 

İzmir Gömlek, Triko ve Benzerleri Odası tarafından katılımcıların yarısının istihdam edileceğini kaydeden Mutlu, ‘1 yıl süreli projenin koordinatörü İzmir Valiliği ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği olacak. Birliğimiz, Gömlekçiler Odası, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile Egedeniz Tekstil  projenin ortaklarını oluşturuyor.

 

Projenin hedef kitlesi, İzmir’de ikamet etmekte olan ve işgücü piyasasına erişim imkânı olmayan geçici koruma statüsüne sahip Suriyeli mülteciler ile Türk vatandaşlarıdır. İzmir’deki Suriyeli mülteci nüfusu yaklaşık olarak 130.000 civarında.  Katılımcılar okuryazar olanlardan seçilecek.’ diye konuştu.

İzmir Gömlek, Triko ve Benzerleri Odası Başkanı Olgun Aktaş ise,  Proje kapsamında kurulacak Mesleki Eğitim Merkezi’nin daha sonra bir işletmeye dönüştürüleceğini dile getirdi.

Aktaş, ‘Odamız, eğitim merkezinin kendi kendine yeten bir işletme olarak devamlılığından ve projenin sürdürülebilirliğinden sorumlu olacak. Toplam 258 bin dolar olan  proje bütçesinin 241 bin dolara yakın kısmı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden karşılanacak. Aradaki yaklaşık 18 bin dolarlık fark ise, Odamız tarafından sağlanacak makine, ekipman ve personel katkısı şeklindedir’ diye konuştu.

 

Yüksek maliyetli makina ve teçhizatlar dışında merkezin tüm operasyonel giderleri ile  Türkçe dersi verilecek sınıfa ait mobilyalar ve idare ofisi ile görevlendirilen  daimi personelin harcamalarını  İzmir Gömlek Triko ve Benzerleri Odası karşılayacak.

HALIL İBRAHIM DINCEL

NOVA MEDYA GRUP

YONETIM KURULU BASKANI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir