Sanatçılar Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’ne Hayran Kaldı

2.Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali kapsamında Mersin’e gelen engelli sanatçılar festivalin üçüncü gününde Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret ettiler. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın öncülüğünde gerçekleşen ziyarette, sanatçılar eğitim merkezini gezerek yapım aşaması ve içeriği hakkında bilgi aldı.

Engelli bireylerin eğitim, istihdam ve rehabilitasyon ile topluma kazandırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve aileler ile engelli bireylerin ikinci evi haline gelen eğitim merkezi yurtdışından gelen sanatçılardan tam not aldı.

Festivalin üçüncü gününde gerçekleşen ziyarette ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından göreve gelir gelmez yaptırılan Mersin Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler misafirler için Kafkas Dansları gösterisi gerçekleştirdi. Gösteri sonunda öğrenciler Başkan Kocamaz’a Türk Bayrağı hediye etti.

Dans gösterisi sonrası Başkan Kocamaz’la birlikte eğitim merkezinde yer alan atölyeleri ve spor salonlarını gezen sanatçılar merkeze adeta hayran kaldılar. Engelli bireyler için yapılan büyük kapsamlı ve içerikli eğitim merkezinden dolayı Başkan Kocamaz’a teşekkür eden engelli sanatçılar, eğitim merkezi öğrencileri tarafından yapılan resim sergisini de gezme fırsatı buldu.

Öğrencilerin seramik atölyesinde yaptığı eserleri, konfeksiyon atölyesinde diktiği kıyafetleri ve resim atölyesinde hayal güçleri ile resimleri gören sanatçılar eserlere hayran kaldılar. Gezi esnasında Başkan Kocamaz da öğrencilerle bir araya gelerek el sanatları atölyesinde boyama yaptı. Boyama esnasında Başkan Kocamaz’la sohbet eden öğrencilerin diyalogları yüzlerde tebessüm oluştururken, Başkan Kocamaz’ın ve yabancı sanatçıların ziyaretinden memnun kalan eğitim merkezi öğrencilerinin mutluluğu ise yüzlerinden okundu.

Ziyaret sonrası Başkan Kocamaz, eğitim merkezi öğrencileri ve yurtdışından gelen sanatçılar toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

Bu eğitim merkezi engel tanımıyor

Mersin’i Engelsiz Kent yapma yolunda emin adımlarla ilerleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi hizmete sunduğu Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi ile sosyal belediyecilik alanında bir başarıya daha imza attı. İçerisinde meslek atölyelerinden spor atölyelerine kadar birçok etkinlik alanının bulunduğu merkez kısa zamanda engelli bireylerin ve ailelerinin gözdesi haline geldi.

Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’nden Mersin’de ikamet eden ve mesleki eğitime ihtiyaç duyan zihinsel, bedensel, işitme, görme ve ortopedik engelli bireyler faydalanabiliyor.

Merkezde İş ve Meslek Atölyeleri ile Sosyal Aktivite ve Spor Atölyesi bulunuyor. İş ve Meslek Atölyeleri içerisinde; Hediyelik Kilim Dokuma atölyesi, Konfeksiyon Atölyesi, 2 adet El Sanatları Atölyesi, Seramik Atölyesi, Görme Engelliler Bilgisayar Atölyesi bulunuyor. Sosyal Aktivite ve Spor Atölyesi içerisinde ise Fitness Atölyesi, Jimnastik Atölyesi, Tiyatro Atölyesi, Karo ve Orkestra Atölyesi, Folklor Atölyesi, Resim Atölyesi, Eğitim Atölyesi bulunuyor.

Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’nin içerisinde ayrıca sosyal servisi, aile bekleme bölümü,  pazarlama, satış ve istihdama yönelik sergi alanları, sağlık birimi, arşivi, bahçecilik alanı, Açık Kütüphane, jimnastik salonu, çok amaçlı konferans salonu, çocuk oyun parkı, öğretmenler odası, idari büroları, otoparkı, kafeteryası, mutfak, yemek salonu da bulunuyor.

Bir kısmı açık alan, bir kısmı da kapalı alanda hizmet verecek şekilde inşa edilen merkezde engelli bireylerin öz bakım becerilerini, sosyal becerilerini, mesleki eğitim ve sanat eğitimleri ile el becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler veriliyor.

Mersin Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’nde her engel grubundan bireyler için eğiticiler bulunuyor. İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile iş ve meslek edindirme kursları düzenlenen merkezde bireylerin üretken hale gelerek iş yaşamına katılmalarına katkı sağlanması amaçlanıyor.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir