ÖZYİĞİT; ÇOCUK HAKLARI İNSAN HAKLARI MESELESİDİR..

ÖZYİĞİT: ÇOCUK HAKLARI,

İNSAN HAKLARI MESELESİDİR

Çocuk haklarının, insan hakları meselesi olduğunu söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, çocuk istismarı davalarında yüzde 700 artış yaşandığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin il Başkanı Abdullah Özyiğit, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Çocuk haklarının insan hakları meselesi olduğunu söyleyen Başkan Özyiğit, “Son bir yılda 500’e yakın, son 10 yılda ise 300 binin üstünde çocuk istismara uğradı. Ülkemizde 4 tecavüz davasından biri çocuklarla ilgili. Çocuk istismarı davalarında yüzde 700 artış görülmektedir” dedi.

ÇOCUKLARIN KADERİ OLMAMALI

“Taciz, tecavüz, şiddet, uyuşturucu ve sokaklar çocukların kaderi olmamalıdır” diyen Başkan Özyiğit, 1 buçuk milyon çocuk işçinin çalıştığı ülkemizde çocuk işçilerin emekleri sömürülüyor. Yaşam koşulları yok ediliyor. Fırsat eşitliği olmayan çocukların eğitimde, sağlıkta ve temel çocuk haklarından faydalanmaya yönelik politikalar hayata geçirilmiyor.20 Ocak 1989 yılında dünya genelinde, çocukların karşı karşıya kaldı hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından ‘DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ’ ilan edilmiştir.

Adil, Adaletli, Eşit, Demokratik Ve İnsanca Yaşam Koşullarını 1923’te Mustafa Kemal Atatürk Tarafından İlan Edilen ’23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’ Dünyada İlk Çocuk Bayramıdır” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK HAKLARI KORUNMALI VE GELİŞTİRİLMELİDİR

Çocukların doğuştan sahip olduğu yaşama, barınma, sağlık, eğitim, psikolojik haklarının korunması ve geliştirilmesi gerektiğine de vurgu yapan Özyiğit, “Sosyal devlet anlayışı bunu gerektirir. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sorumluluğu, ülkemiz için, demokrasimiz için, cumhuriyet için, temel hak ve özgürlükler için, İnsan hakları gibi çocuklarında hakları korunup kollanmalıdır. Özgür bir dünyada çocuklarımızın yaşayabilmeleri için, mücadelemizin hak, hukuk, adalet ve demokrasi alanında her zaman devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Çocuk Hakları gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir