Neşet Ertaş’ın Memleketinde Tedavi İçin Müzik Kullanılacak

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde oluşturulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi (GETAT) hizmete girdi. Merkezde uygulanan tedavide müzik de kullanılacak.

GETAT açılışına, Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekili Mustafa KendirliAmasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Sağlık Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, Başhekim Prof. Dr. Figen Tuncay, il protokolü ve hastane yöneticileri katıldı.

Başhekim Prof. Dr. Figen Tuncay’ın yaptığı sunum ve bilgilendirmenin ardından konuşan Vali İbrahim Akın, “Hacamat (kupa), akupunktur, müzikle terapi, masaj tedavisi gibi geleneksel tıp yöntemleri, modern tıbbın destekleyici ve tamamlayıcı dallarıdır. Artık hastanemizde talep eden hastalara geleneksel tıp yöntemleri de uygulanacaktır. Ayrıca, gerekli eğitim ve izinler alındıktan sonra diğer branşlarda da tedavi yöntemleri uygulanmaya başlayacaktır. Amacımız, vatandaşlarımıza her türlü tedaviyi, en iyi ve kaliteli bir biçimde sunmaktır” diye konuştu.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uyguluma Merkezinin açılış töreni sonrasında konuşan AK Partimilletvekili Mustafa Kendirli, yüz yıldan bu yana süregelen tedavi yöntemleri ile de 15 ayrı dalda tedavi olunabileceğini söyledi. Milletvekili Mustafa Kendirli, “15 farklı tedavi çeşidi içerisinde Kırşehirlileri en çok heyecanlandıran bölüm müzikoterapi bölümü. Türkiye‘de Kırşehir türkülerin ve merhum Neşet Ertaş‘ın diyarı, bu nedenle inşallah hedefimiz müzikoterapiyi de şehrimize en kısa sürede kazandırma hedefindeyiz. Türkülerin vatanı Kırşehir’de bundan sonraki süreçte müzikoterapi ile hastalarımızın tedavi edilme terapi edilme yöntemini de şehrimizde inşallah vatandaşlarımıza sunacağız. Üniversitemizin çalışmaları bu konuda çok güzel. Hedefimiz bu ünitemizi Türkiye’de eğitim merkezi haline getirmek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

Program, akupunktur tedavisinin uygulamalı olarak gösterilmesi ile sona erdi.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir