MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, ÖLÜMÜNÜN 79. YILINDA ANILDI

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıldönümünde Mersin’de düzenlenen törenlerle saygı ve sevgi ile anıldı.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’ne Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, kent protokolü, askerler, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, sabah saat 08.45’te Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun Cumhuriyet Meydanı’na gelerek tören mangasını selamlamasıyla başladı.

Tören, Vali Su, Tuğamiral Gürbüz ve Başkan Kocamaz’ın ardından kamu ve özel kuruluşların temsilcilerinin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla devam etti. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşunda bulunan vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı.

Sirenler çalarken Mersin’de hayat iki dakikalığına durdu. Mersin’in dört bir yanında bulunan vatandaşlar bulundukları yerde saygı duruşuna geçerek, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü andı. Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Bandosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı ile de Türk Bayrağı önce göndere çekildi, daha sonra yarıya indirildi.

Çelenk sunma töreninin ardından kent protokolü ve vatandaşlar Kültür Merkezi’ne geçti. Mersin Valiliği tarafından düzenlenen program, Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) sanatçıları eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programda, Mersin İl Milli Eğitim Müdür Vekili Kutlu Tekinbaş, ‘Atatürk ve Eğitim’ konulu bir konuşma yaparken, TRT Çukurova Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan ’10 Kasım Atatürk’ü Anma’ konulu multivizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Multivizyon gösteriminin ardından 24 Kasım Ortaokulu’ndan Ayşen Güdün, ‘Bir Tutkudur Mustafa Kemal’ adlı şiiri okurken, yine 24 Kasım Ortaokulu’ndan Nehir Sabaz  ‘Atatürk’ün Sesi’ adlı şiiri seslendirdi.

Devlet Klasik Türk Müziği Korusu’nun ‘Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar’ konseri, keman ve gitar dinletisi ile devam eden program, Mersin Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü tarafından hazırlanan  ‘Atatürk’ü Anıyoruz’ konulu gösteri ile sona erdi.

 

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir