MİDYAT’TA YENİ FAKÜLTE AÇILIYOR

MİDYAT’TA YENİ FAKÜLTE AÇILIYOR

Mardin’in Midyat ilçesinde kurulması kararlaştırılan Sanat ve Tasarım Fakültesi geçici idari hizmet binası açılışı yapıldı. Açılış öncesi yapılan konuşmalarda Midyat’a bir üniversite kurulması yolunda büyük bir adım atıldığı vurgusu yapıldı.

Mardin Milletvekilleri, Mardin Artuklu Üniversitesi, Midyat Kaymakamlığı, Midyat Belediyesi ve Midyatlı akademisyen ve eğitimcilerin girişimleriyle mart ayında Midyat’ta Kurulması kararlaştırılan Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi geçici idari hizmet binası açılışı gerçekleştirildi.

Midyat Belediyesi bünyesindeki Kültür Turizm Tanıtım Ofisi binası, Artuklu Üniversitesi ve Midyat Belediyesi arasında yapılan protokolle Sanat ve Tasarım Fakültesi idari hizmet binası olarak tahsis edildi.

Akçakaya Mahallesindeki açılışa Özcoşar ve Şahin’in yanı sıra Midyat İlçe Kaymakamı Tekin Dündar, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mehmet Cemal Oğuz, Artuklu Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Tarık Demir ve ilçe protokolü katıldı.

Midyat Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özcoşar, yaptığı konuşmada bir rektör olarak Midyat’a gıpta ettiğini ifade etti.

“Midyat bereketli bir şehir”

Özcoşar, “Fakültenin kuruluş süreci, Midyat’ın bereketli bir şehir olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Her halde Türkiye’de bu kadar hızlı bir şekilde fakülte kurulmasını sağlayan bir ilçe yoktur. Bu süreçte Midyat’ın bereketini bir kez daha görmüş olduk. Bu süreç bizim birazda zorlanarak başladığımız bir süreçti. Çünkü YÖK genel anlamda ilçelerde fakülte kurulmasına sıcak bakmayan bir karar almıştı. Buna rağmen biz, Midyat bunu hak ediyor ve sıradan bir ilçe değildir anlayışıyla ve aslında Meslek Yüksek Okulumuzun birikimiyle birlikte çekirdek bir kadro ile çalışmaya başladık.

İlk önce bir mühendislik fakültesi düşündük ama Midyat’ı kendi tabiatıyla değerlendirdiğimizde ortaya ‘mühendislik ve sanatla yoğrulmuş bir fakülte olmalıdır’ dedik. Türkiye’de Sanat ve Tasarım Fakültesi olarak bu ikinci oldu.

Bu açıdan bakınca Midyat’ın oldukça şanslı olduğunu söylemek mümkün. Bir Rektör için bunu söylemek belki tuhaf, ama Midyat’ın üniversite yolunda büyük bir adım attığını düşünüyorum. Çok iyi bir kadronuz var, çok güzel bir şehriniz var. Midyat’ta çok güzel işler olacak. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum.

“Fakülte Midyat için bir kilometre taşı niteliği taşıyor”

Midyat’ın kültür, ticaret ve ilim merkezi olduğunu ifade eden Midyat İlçe Kaymakamı Tekin Dündar, “Midyat için bir kilometre taşı olan Fakültenin kuruluşunu büyük bir heyecanla karşılamıştık. Bugün kısmetse idari hizmet binasının belediye tarafından tahsis edilmesiyle çalışmalarına başlayacak.

Midyat Belediyesi

EBRU BEKEN DİNÇEL

Nova Medya Grup Başkanı

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir