Meslek lisesinin organik nohutları hasat edilmeye başlandı

Seydişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ziraat Bölümünce deneme amaçlı olarak ekimi yapılan organik nohutta, ürün hasadı yapılmaya başlandı

Seydişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 26 bin dekar arazisinde deneme amaçlı ekimi yapılan organik nohutta, ilk hasat ürün alındı.

Okul Müdürü Ömer Dinçsoy, yaptığı açıklamada, kuraklığa hastalıklara karşı dayanıklı, verimi en yüksek nohut çeşidini bulmak amacıyla ekilen organik ürünün ilk hasadında istedikleri verimi aldıklarını söyledi.

Nohuttan güzel sonuçlar almaya başladıklarını belirten Dinçsoy, şöyle konuştu:

“İlçemizde nohut ekiminin azaldığı ve buna bağlı olarak da leblebi üretiminin bitme aşamasına gelme döneminde, tarımsal yenilikler üzerinde çalışarak sulanamayan dezavantajlı alanlarda daha fazla gelir getiren koçbaşı cinsi nohut projesini öğrencilerimizle birlikte uygulamaya koyduk. Okulumuzun arazisine 26 bin dekarlık alanda nisan ayında ektiğimiz nohuttan güzel verim aldık. Şu anda okulumuzun kendi personeli tarafından nohut yolmaya devam ediyoruz. Bu uygulamayı aynı zamanda bölge çiftçimize de tavsiye edeceğiz. Ayrıca nohut ekimindeki diğer bir amacımız yok olmaya yüz tutmuş leblebiciliğin gelişimine katkı sunmak için hammadde üretip canlanmasını sağlamaktır. Eğitim döneminde de 250 öğrencilerimizin de öğle ve akşam yemeklerinde de kullanacağız.”

Nohudu öğrencilerle birlikte ektiklerini belirten okul personeli Gülüzar Güçlü de “Öğrencilerimiz tatilde. Nohudu biz yoluyoruz. Öğrencilerimiz eğitim yılı içinde bu nohutu yemeklik olarak yiyecekler.” dedi.

EBRU BEKEN
NOVA MEDYA
GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir