LUMPP’TAN BAŞKAN TUNA’YA TEŞEKKÜR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’yı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp ziyaret etti.

BMMYK Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp, Başkent’in Büyükşehir Belediye Başkanı ile tanışmaktan onur duyduğunu belirterek, Ankara’da mülteciler ile ilgili yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini ve bu çalışmaları takdir ettiğini söyledi. Ankara’da çok sayıda mültecinin yaşadığına da dikkat çeken Lumpp, mültecilerin kendi ayakları üzerinde durabilmesinin önemli koşullarından birinin de yerel yönetimlerle yapılacak işbirliği olduğunu ifade etti.

BAŞKAN TUNA’YA TEŞEKKÜR

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile mültecilerle ilgili ortak yürüttüğü projeler olduğunu kaydeden Lummp, Başkan Tuna’ya desteklerinden ötürü teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Mültecilerin çeşitli iş imkanlarına sahip olması, mesleki deneyim olanaklarına ulaşabilmelerine büyük önem veriyoruz. Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortak proje yürütüyoruz.  Bu proje kapsamında mültecilere yönelik çok kapsamlı bir “Mesleki Eğitim Merkezi” açılacak.  Bu merkezde mültecilerin meslek sahibi olmalarının yolu açılacak. Bu merkezin dünyanın en iyi uygulamaları arasına gireceğine inanıyorum.  Bu projenin diğer kentlere de emsal olacağını düşünüyorum.”

“ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRİYORUZ”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna da Başkent’te yaşayan mültecilerin topluma uyum sağlamaları için üzerlerine düşen ne varsa yerine getirdiklerini ifade ederek, Lumpp’a ve uluslararası topluma şu önemli mesajları verdi:

“Bu yılın sonuna doğru açılacak olan Mesleki Eğitim Merkezi’nde mülteci durumdaki kardeşlerimiz hem Türkçe öğrenecekler ki bu dersleri belediye olarak uzun zamandır veriyoruz. Hem de yeteneklerine göre bir dalda meslek sahibi olacaklar. Bu sorumluluk sadece Türkiye’ye ait değildir olmamalı da. Bizim de sizden istediğimiz Türkiye Cumhuriyetinin devletiyle, vatandaşıyla hep birlikle, mültecilere nasıl sahip çıktığını diğer ülkelerin yetkililerini de anlatmanız, onların da bu sorumluluğu hissetmeleri ve ellerini taşın altına sokmalarını sağlamanızdır.”

 

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir