Kutay Gözgör, “Türkiye Ekonomisi Beklentilerin Üzerinde Büyüdü”

Türkiye ekonomisi 2017 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 büyüme elde etti.

Türkiye ekonomisi 2017 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 büyüme elde etti. Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, “Büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde açıklanmasında devlet nihai tüketim harcamalarının ve ihracatın büyümeye olan katkısının etkili olduğunu ifade etti. Kutay Gözgör, bu veri sonrası yıl sonu büyüme beklentilerinin de yukarı yönlü revize edilebileceğini sözlerine ekledi.

Büyüme rakamları ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Gözgör, “Büyüme rakamlarının detaylarına baktığımızda hane halkı harcamalarının 2017 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,1 yükseliş gösterdi. Büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde açıklanmasında devlet nihai tüketim harcamalarının ve ihracatın büyümeye olan katkısının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Devletin tüketim harcamaları bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,4 artış gösterdi. İhracat rakamları ise yüzde 10,6 yükseldi. Net İhracatın büyümeye katkıda bulunduğunu ifade edebiliriz. Yatırımlar kalemi ise ılımlı bir büyüme ile bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 arttı. İlk çeyrek büyüme rakamlarının yüzde 5 seviyesine ulaşmasının ardından yıl sonu büyüme rakamlarının yukarı yönlü revizeye uğradığını görebiliriz. Bu bağlamda yıl sonu büyüme beklentilerinin yüzde 4.5 – 5 arasında gerçekleştiğini görebiliriz. Büyüme rakamlarının yanı sıra cari işlemler açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 542 milyon dolara azalış göstererek 3 milyar 615 milyon dolar oldu. Büyüme rakamları sonrası TL değer kazanırken 3,51 seviyelerine geriledi. Kritik destek bölgesi olan 3,50 seviyelerini test eden Dolar kuru bu bölgeyi aşağı yönlü geçmesi halinde geri çekilmelerini hızlandırabilir. Bist 100 endeksinin de 99 bin seviyesinin üzerine yükseldiğini görüyoruz. Psikolojik nokta olan 100 bin seviyesi test edilebilir” dedi.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir