KURSİYERLER SERAMİKLERİNE EL-CEZERİ’NİN “FİLLİ SU SAATİ”Nİ İŞLİYOR

KURSİYERLER SERAMİKLERİNE EL-CEZERİ’NİN “FİLLİ SU SAATİ”Nİ İŞLİYOR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin istihdama katkı sağlamak, hobi ve meslek edindirme amacıyla açtığı çinicilik kursunda eğitim gören kursiyerler, seramiklerine Anadolu’nun değişik motifleri dışında El-Cezeri’nin “Filli Su Saati”ni işledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları’nda (DİSMEK) ücretsiz eğitimler devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın istihdama katkı sağlamak, hobi ve meslek edindirme amacıyla farklı branşlarda açtığı kurslarda öğrenciler, uygulama eğitimlerde başarılı ürünler üretmeye başladı. Anadolu tarihinin en eski el sanatlarından biri olan çinicilik kursunda eğitim alan öğrenciler, seramiklerine çinileri işlemeye ve fırınlamaya başladı. Kursiyerler, değişik Anadolu motifleri dışında bilime dikkat çekmek için El-Cezeri’nin dönemin çok ilerisinde bir teknik kullanarak yaptığı “Filli Su Saati”ni seramiklerine işledi. 

Seramiklere işlenen değişik türlerde Anadolu motifleri ve El-Cezeri’nin “Filli Su Saati” fırınlama aşamasından sonra sergilenmeye hazır hale gelecek.

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir