Kızıltepe Atık Su Arıtma Tesisi Törenle Açıldı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın (IPA) desteğiyle  bitirilen Kızıltepe Atık Su Arıtma Tesisinin açılışı törenle yapıldı. Törene Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman’ın yanı sıra, Avrupa Birliği Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Christian Danielsson  AB’den gelen heyet, ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri katıldı. Tören esnasında bitirilen tesisler ile ilgili brifing verilirken, tesisin bölgeye olan faydaları da anlatıldı.

Yüzde 90’ını bitirdik

Açılışta bir konuşma yapan Vali/Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, şehirde çevre konusunda da hassas bir çalışma içinde olduklarına değinirken, “Bu hassasiyetle daha önce sadece yüzde 10’u bitirilmiş atık su artıma tesislerini bir yılda yüzde 90’ının tamamlayarak hizmete açtık” dedi. Yaman şöyle devam etti:, “İki yıl önce Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teveccühleri ile Mardin iline Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başladık. Göreve başlar başlamaz ‘Sizin için çalışıyoruz” diyerek çalışmalarımızı yaptık. Biz ilimiz için önemli olan projelere her zaman dikkate aldık. Dünyanın en bereketli topraklarından birisi olan Mezopotamya Ovası’nın daha çevreye duyarlı, daha korunabilir ve iyi tarım yapması açısından önemli olan IPA tarafından desteklenen projenin olduğunu öğrendik. Ama proje kapsamında sadece yüzde 10 gerçekleşme sağlanmıştı.  Hemen kolları sıvayarak yüzde 90 oranında kalan işleri bitirilmesini sağladık. Tesisimiz çağrı projesi kapsamında en önemli tesistir”.

İş birliği devam edecek

Mardin’de çevre konularında IPA ile işbirliğinin devam edeceğini açıklayan Yaman, “Bölgeye gelen huzur ile başta Mardin olmak üzere huzur iklimi oluştu. Bu iklimle beraber ilimizin daha yaşanabilir bir şehir olması için çaba verdik. Gençlerimizden kadınlarımıza, yaşlılarımızdan çocuklarımıza kadar herkesin mutlu olacağı bir şehir için çalıştık. Çevreye duyarlı bir belediye olmayı da önemsedik. Bölgenin çevreye duyarlı bir şehir olmasında katı atık yönetimi ve sanayi ve evsel atık yönetiminin iyi kurgulanması ve faaliyete geçirilmesi elzemdi. Bu nedenle IPA ile bu projeye can verdik. Bundan sonra IPA ile işbirliğimiz devam edecek. Bundan sonra açılacak hibe programları için Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak müracaat edeceğiz” diye konuştu.

Yeni müjdeler

Yaman çevre ve su ile ilgili projelerde yeni müjdeler de verdi: İçme suyu ile ilgili yapılan çalışmaları dile getiren Yaman, “IPA ile görüşmelerimiz devam ediyor. Başka önemli projeleri de birlikte yapmak istiyoruz. Bu vesileyle Kızıltepe İçme Suyumuz Projemiz ihale edildi ve şu an sözleşme yapılmak üzere.  Projeyle Beyaz Su’dan gelen tek ishale hattı IPA tarafından verilen destekle ayrılacak ve Artuklu ilçemize su direk gelmiş olacak. Bunun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da bu bağlamda iyi bir destek ve koordinasyon sağlıyor. Bu vesileyle projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Öte yandan kısa bir konuşma yapan Avrupa Birliği Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Christian Danielsson ise yapılan projelerin önemine vurgu yaparken, Türkiye’nin Suriye’de yaşanan iç savaşta 3.5 milyon mülteciyi ağırlayarak önemli bir iş yaptığını ve bu çabayı takdir ettiklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi hep birlikte kesildi.

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir