KİTAPSEVERLERİN SABIRSIZLIKLA BEKLEDİĞİ CNR MERSİN KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, CNR 3. Mersin Kitap Fuarı’nın açılış törenine katıldı.

 

Yenişehir CNR EXPO Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Mersin İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Hasan Basri Uçar, Mersin Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı S.G. Kıdemli Albay Fatih Erhan, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Melike Günyüz CNR Holding Pozitif Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Erdem Taylanlı ve çok sayıda Mersinli katıldı.

 

Mersin Valisi Ali İhsan Su yaptığı açılış konuşmasında, 3. Mersin CNR Kitap Fuarı ile Mersin’de önemli bir etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kültür hayatımızın vazgeçilmezleri içerisinde en önemli sıralarda yer alan unsurlardan bir tanesi kitaptır. Kitap olmayan bir yaşam düşünülemez. Her insanın hayatında onu yönlendiren ve onun hayatını değiştiren mutlaka bir kitap, bir fikir ve bir düşünce vardır” dedi.

 

  1. Mersin Kitap Fuarı’nı geçen yıl 150 bin kişinin ziyaret ettiğini ve bu yıl çok daha yüksek bir katılımla gerçekleşmesini temenni ederek konuşmasına başlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Bilimin olmadığı yerde cehalet, karanlık ve gerilik vardır. Bozuk bir eğitim düzeni ve sönük bir kültür hayatıyla bırakın kalkınmayı, kendi kimliğimizle var olmayı dahi başaramayız. Büyük Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşamayız. Bir milletin geçmiş ve gelecek nesillerini birbirine bağlayan en güçlü bağ olan dili ayakta tutan ise meydana getirdiği kitaplığıdır. Fuar alanındaki binlerce kitap ve kütüphanelerimizdeki milyonlarca eser, güzel Türkçemizin gücünü ve derinliğini ortaya koyan değerlerimizdir. Kitaplar, tüm insanlık için sonsuz ışık kaynaklarıdır. Binlerce kitabın saçtığı güçlü ışıklarla ilimizi daha da aydınlatan bu fuar da, nice aydınların yetişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

 

“Fikirle ve kalemle yapılan fetihler tarihe mal olur”

 

Her milletin kendine öncülük edecek aydın kadrolara muhtaç olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Yeterli sayı ve kalitede aydını bulunmayan toplumlar başarıya ulaşamazlar. Unutmayalım ki, en kalıcı fetihler fikir ve kalp sahasında yapılanlardır. Bu alandaki fetihlerin savaşçıları ise fikri hür, vicdanı hür aydınlardır. Silah gücüyle kazanılan zaferler, daha güçlü silahlarla yok edilebilirler. Fikirle, kalemle, gönülle yapılan fetihler ise tarihe mal olurlar. Ve bu fetihler, yüzlerce hatta binlerce yıl var olmaya devam ederler. Kütüphaneler, çağları aşarak bugünlere ulaşabilmiş büyük insanların büyük eserleriyle doludur” şeklinde konuştu.

 

“Fikirler kırarak, dökerek değil ikna ederek mücadele ederler”

 

Fuarda binlerce kitabın sergilendiğine ve her bir kitabın farklı dünya görüşleri ve yaşamı temsil ettiğine vurgu yapan Başkan Kocamaz, “Kitapların her biri farklı bir dünya görüşünü, farklı bir yaklaşımı temsil ediyor. Sizlerin de gördüğünüz gibi ortada ne bir kavga var ne de gürültü. Çünkü fikirler kırarak, dökerek değil ikna ederek mücadele ederler. Elbette farklı fikirlerimiz olacak. Ve her birimiz doğruluğuna inandığımız fikirlerimiz için mücadele vereceğiz. Ancak bu mücadeleyi kavga ve gürültüyle değil, farklı fikirlere saygı duyarak yapacağız. Sevgili gençler, fikirlerinizi cesurca açıklamaktan hiçbir zaman çekinmeyin. Bilin ki, fikir tartışması dediğimiz şey, kendi fikrimizi başkalarına kabul ettirmek için değil, gerçeği birlikte aramak için yapılır. Birlikte düşünmek, kişiliği ortadan kaldırmaz, tam tersine geliştirir. Bir toplumdaki en tehlikeli insan tipi, düşüncenin tehlikeli olduğunu söyleyen kişidir. Farklı fikirleri zenginlik olarak görün. Yeni fikirlere açık olun. Ancak bu şekilde Türkiye’nin umudu olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

 

Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Melike Günyüz yayıncının ve yayıncılığın ne olduğunu anlatarak “Bizler, fuarı gezen ve gözleri kitapları tarayan, kitaba dokunan, bakan herkesle kucaklaşıyoruz. Okuyucularımızın sayısı arttıkça ülkemizin yayıncılığı da büyüyor. Dünyanın her yıl en çok kitap basan ülkeler sıralamasında 10. cirosu ile de  ise 11. sıradayız. İddia edilenin aksine insanımız kitaba dokunmayı, kitabı satın almayı ve kitabı muhafaza etmeyi seviyor” dedi.

 

CNR Holding Pozitif Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Erdem Taylanlı,“Türkiye’de eğitim ve öğretim alanında yapılan çalışmalara üst düzey katkı sağlamayı amaçlayarak Mersin’de 3.’sünü organize ettiğimiz kitap fuarlarının sadece kitap alışverişi yapılan yerler değil, aynı zamanda yüz binlerce okuru yazar ve çizerler bir araya getiren sosyal ve kültürel organizasyonlar olması nedeniyle fuar boyunca şiir dinletileri ve çocuk etkinliklerinin de bulunduğu 500’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirilecektir” diye belirtti.

 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri eşliğinde kurdele kesimi gerçekleştirildi ve 3. Mersin CNR Kitap Fuarı Mersinlilere kapılarını açtı.

 

25 Kasım- 3 Aralık tarihleri arasında kitapseverleri ağırlayacak olan CNR 3. Mersin Kitap Fuarı’nda Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıkan kitapların sergilendiği stant vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, kitaplar standı ziyaret eden Mersinlilere ücretsiz olarak dağıtıldı.

 

250’nin üzerinde yayınevi, 450 marka…

 

3 Aralık tarihine kadar sürecek olan fuarda söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinliklerinin de olduğu 500’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirilecek. Düzenlenen fuarda birbirinden değerli kitapların yazarları sevenleri ile bir araya gelecek. Mersin ve bölgesinin en yenilikçi kitap fuarı olma amacıyla düzenlenen CNR Mersin Kitap Fuarı dokuz gün boyunca kitapseverleri ağırlayacak. Yayıncılık dünyasının tüm taraflarını buluşturan fuarda 250’nin üzerinde yayınevi ve 450 marka okuyucularla bir araya gelecek. Dokuz gün boyunca ziyarete açık olacak fuar, her gün 10.00-20.00 saatleri arasından ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

 

Halil İbrahim DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir