Japonya’daki Türk Gıda Ürünleri Fuarı’na Adana damgası

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği Tokyo Türk Gıda Ürünleri Festivali’nde 25 farklı geleneksel yemek Japonların beğenisine sunuldu.

Japonya’daki Türk Gıda Ürünleri Fuarı’na Adana damgası

Adana’nın yöresel lezzetleri Japonya’da damak çatlattı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilen Türk Gıda Ürünleri Festivali’nde Türk mutfağının seçkin yemeklerinin tanıtımı yapılırken, Adana’nın yöresel lezzetleri damga vurdu. Şalgam suyu, cezerye, karpuz, kısır ve mercimekli köftenin öne çıktığı festivale Adana Büyükşehir Belediyesi Çukurova’nın tarihi ve turistik değerlerini tanıtan yayınlar ve eşantiyonlarla destek verdi.
ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ AVŞAR TEMSİL ETTİ
Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından Ticaret Bakanlığı himayesinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) desteğiyle Tokyo’nun Shiba Parkı’nda gerçekleştirilen Türk Gıda Ürünleri Festivali’nde Adana Büyükşehir Belediyesi 8 bin yıllık tarihiyle medeniyetlere beşiklik eden Adana’yı çok yönlü tanıttı. AKİB Başkan Vekili Alican Yamanyılmaz’ın liderliğinde 27 ihracatçı firmanın katıldığı festivalde Adana Büyükşehir Belediyesi’ni Genel Sekreter Yardımcısı Halil Avşar’ın temsil etti.
JAPON BAŞBAKANA YÖRÜK KİLİMİ VE ALMANAK
Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan’ı ziyaret eden, iki ülke arasında ticaret ve ekonomik işbirliğini geliştirmeye dönük toplantılara katılan Genel Sekreter Yardımcısı Halil Avşar, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’ye hediye edilmek üzere Parlamenter Kiyoshi Ejima’ye el dokuması kilim ve Adana’nın almanağını takdim etti.
ADANA’NIN YÖRESEL TATLARINA JAPONLARDAN YOĞUN İLGİ
Shiba Parkı’ndaki Türk Gıda Ürünleri Festivali’nde simitten pideye, çiğ köfteden bulgur pilavına 25 farklı geleneksel Türk yemeği Japonların beğenisine sunulurken, Adana’ya özgü lezzetlerden şalgam suyu, cezerye, karpuz, kısır ve mercimekli köfte öne çıktı. Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Avşar, Tokyo halkının yoğun ilgi gösterdiği Adana stantında Çukurova’nın tarihi ve turistik değerlerini tanıtan, doğal güzelliklerini yansıtan yayınları ve eşantiyonları ücretsiz dağıttı.
Festivalin açılış seremonisinde konuşan AKİB Başkan Vekili Alican Yamanyılmaz ise bu tür etkinliklerle ülkeler arası kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını vurguladı. Yamanyılmaz “Bu etkinliklerimizin devamlılığını sağlamalıyız ve sabırlı olmalıyız. Bu sayede dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde daha fazla yer almak, ürünlerimizin bilinirliğini arttırmak ve kültürel ilişkilerimizi geliştirmek mümkün olacak. Artan yatırımlar Türk piyasasına güvenin arttığının bir göstergesidir. Türkiye ve Japonya arasındaki ekonomik ilişkilerin artarak devam etmesi en büyük temennimizdir” dedi.
ADANA’NIN TANITIMINA TAM DESTEK
Adana’nın yöresel lezzetlerinin küresel ölçekte tanıtımını sağlayan uluslararası etkinliklere destek vermekten memnuniyet duyduklarını belirten Halil Avşar, “Adana’ya özgü lezzetlerimizi Japonlara sevdirmeyi, kentimize daha çok turist gelmesini amaçlayan festivale destek vermenin mutluluğunu yaşadık. Adana’nın yöresel yemekleri başta olmak üzere tarihini, turistik değerlerini ve doğal güzelliklerini yansıtan yayınlarımızı fuarı ziyaret eden Japonların beğenisine sunduk. 20 bin ziyaretçi alan, sosyal medya etkileşimi 5 milyona ulaşan Türk Gıda Ürünleri Festivali’nin Türk-Japon dostluğunun pekişmesine büyük katkı sağladığına tanıklık ettik. Bu organizasyonda emeği geçenleri tebrik ediyor, Adana Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizin çok yönlü tanıtımına katkı sağlayan etkinliklere her zaman tam destek vereceğimizin bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.

EBRU BEKEN

NOVA  MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir