İstanbul’un havası artık daha temiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “İstanbul’da hava kirliliği problemi büyük ölçüde ortadan kalkmış durumdadır” dedi. Özhaseki, İstanbul’daki azotdioksit değerlerinin her yıl azaldığına dikkati çekerek, 2013’te 45,9 mikrogram/metreküp olan ortalama değerin, 2016’da 40,6 mikrogram/metreküp olarak ölçüldüğünü belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun İstanbul’daki hava kirliliğine ilişkin soru önergesini yanıtlayan Bakan Özhaseki, şunları kaydetti: “Bakanlığımız ulusal hava kalitesi izleme aracılığıyla elde edilen veriler değerlendirildiğinde İstanbul’da hava kirliliği problemi olduğundan bahsetmek mümkün değildir. 1990’lı yıllarda havası en kirli illerimizin başında yer alan İstanbul’da, özellikle ısınma amacıyla kullanılan yakıtın çok ciddi bir şekilde denetlenmesi ve doğalgazın yaygınlaştırılması ile hava kirliliği problemi büyük ölçüde ortadan kalkmış durumdadır. İstanbul’da ölçümü yapılmakta olan hiçbir kirletici madde son 10 yılda yüzde 50 oranında artış göstermemiştir. İstanbul’da sayısı gün geçtikçe artmakta olan araç sayısına rağmen, azotdioksit konsantrasyonları günümüzde en yoğun araç trafiğinin yaşandığı bölgelerde dahi sınır değerlerin altında kalmaktadır.”Özhaseki, İstanbul iline kurulan 13 adet hava kalitesi izleme istasyonundan elde edilen yıllık ortalama azotdioksit verilerine göre 2013’te 45,9 mikrogram/metreküp, 2014’te 44,5 mikrogram/metreküp, 2015 yılında 41,1 mikrogram/metreküp ve 2016’da 40,6 mikrogram/metreküp ölçümlerine ulaşıldığını, riskli değerin ise 52 mikrogram/metreküp olduğunu ifade etti.

Sabiha Başaran

Sabiha Başaran

Çapanoğlu Medya Grup’un Yerel Yönetim Asistanı olana Sayın BAŞARAN 01 Ocak 1991 Mut/MERSİN doğumludur. Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü mezunu ve Gaziantep Üniversitesi’n de formasyonunu tamamlayarak Biyoloji öğretmeni olmuştur. Çapanoğlu medya grup'ta iş yaşantısına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir