İRAN YÖNETMEN VE OYUNCU ZİYARETİ

İRANLI ÜNLÜ YÖNETMEN BANİETEMAD:MALATYA ÇOK GÜZEL BİR İL

Malatya Uluslararası Film Festivalinde “Mavi Yaşmaklı” filmi ile Onur Ödülü kazanan İranlı ünlü yönetmen Rakhshan Banietemad ve jüri üyesi İranlı Oyuncu Fatemeh Motamed Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı makamında ziyaret ettiler.

Malatya’nın çok güzel bir il olduğunu belirten İranlı Yönetmen Rakhshan Banietemad, “Malatya’yı gezme fırsatı bulduk. Şire pazarına, bakırcılar çarşısına, müzeye gittik. Burası kültürel ortaklıklarımızın çok fazla birbirine benzediği bir yer. Film festivali organizasyonunda yer alan herkese teşekkür ediyorum.

Son zamanlarda büyük bir deprem faciası yaşadık. Burada bulunduğumuz süreçte buradaki insanlarım bizim acımızı paylaşmaları ve taziyelerini iletmeleri bize ne kadar önem verdiklerini gösterdi. Bu da bizi çok duygulandırdı. Sinema kültürel ortamı uzun bir süre etkileyen ve derin izler bırakan bir sanat dalı. Ben Malatya film festivalinin devam etmesini diliyorum” dedi.

MOTAMED; BU ŞEHİRDE MUTLU İNSANLAR GÖRDÜM

İlk kez Malatya’ya geldiğini söyleyen İranlı Oyuncu Fatemeh Motamed ise Malatya’nın büyük bir şehir olduğunu belirterek; “Şehrin her noktasında film festivali tanıtan broşürler, afişler, tanıtımlar gördüm. Bu da sizin kültürel altyapıya ne kadar önem verdiğinizi gösteriyor. Kültür ve sanata önem veren şehirlerde olumsuz olayların az olduğunu görüyoruz. Caddelerde insanlara baktığımda gülen yüzler, bu şehirde mutlu insanlar gördüm. Ben sinemanın sebep olduğu tanışıklıkların barışa çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Sinema nedeniyle burada bulunmaktan çok mutluyum” dedi.

ÇAKIR; KONUKLAR FESTİVALİMİZE RENK KATTILAR

Yönetmen ve sinema sanatçılarını Malatya’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da İran-Irak sınırında meydana gelen 7.3 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Başkan Çakır, “Konuklarımız festivalimize renk kattılar. Malatya her anlamda gelişen bir il. Burada tarihi bir birikim var, dolayısıyla kültürel anlamda da gelişme göstermek zorundayız. Bu tür festival ve etkinliklerde ilimizde var olan kültürün tanıtılması çok önemli. Kendimizin sosyal dokusunu oluşturmak adına bu tür etkinlikler yapıyoruz. Festivalimize katıldıkları için konuklarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi

Sultan AVCI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir