İdso’dan Müzik Ziyafeti

DenizBank Konserleri kapsamında düzenlenen etkinlikte, Şef Tolga Taviş yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), arp sanatçısı Çağatay Akyol ve keman sanatçısı Evlin Hoxha Ganiyev’le birlikle konser verdi.

DenizBank Konserleri kapsamında düzenlenen etkinlikte,  Şef Tolga Taviş yönetimindeki  İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), arp sanatçısı Çağatay Akyol ve keman sanatçısı Evlin Hoxha Ganiyev’le birlikle konser verdi.

Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleşen konserde konuşan  Beşiktaş Belediye Başkanı Av.  Murat Hazinedar, sanatın herkesin hayatına farklı anlamlar kattığını söyledi.

Osmanlı Devleti’nin şimdiye kadar çok farklı aktarıldığını belirten Hazinedar, “Biliyor musunuz, 3. Selim’den itibaren, 2. Mahmut,  Abdülaziz, Abdülhamid ve son asırda yaşayan bütün Osmanlı Padişahları, hem klasik müziğe hem de operaya, baleye ne kadar ilgililerdi.” dedi.

Hazinedar, çağdaşlaşma sürecinin de Gazi  Mustafa Kemal Atatürk‘ün devrimleriyle şekillenip yükselişe geçtiğini belirterek,  Beşiktaş Belediyesi‘nin bu çağdaşlaşma sürecine sanat ile destek olduğunu, olmaya devam edeceğini vurguladı.

İDSO’nun birbirinden kıymetli sanatçılarını ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Hazinedar, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

İDSO Konserleri’nin kurumsal sponsorluğunu üstlenen DenizBank’ın katkılarıyla düzenlenen konser,  Türkiye‘nin sahip olduğu genç kuşak müzisyenlerinden biri olan ve günümüzde orkestra şefliği, bestecilik, aranjörlük ve eğitimcilik dallarında aktif olarak çalışan  Şef Tolga Taviş yönetiminde sanatseverlere müzik ziyafeti sundu.

İDSO, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda arp grup şefliği ve  Anadolu Üniversitesi‘nde akademisyenlik yapan  Türkiye‘nin ilk erkek arp sanatçısı olarak tanımlanan Çağatay Akyol ve müzisyen bir aileden doğan ve  Avrupa‘da çeşitli ülkelerde ödüller ve iftiharlar alan usta keman sanatçısı Evlin Hoxha Ganiyev’e eşlik etti.

Konserde,  Wolfgang Amadeus Mozart‘ın “Keman Konçertosu No. 3”,  George Frideric Handel‘ın “Arp Konçertosu” ve  Wolfgang Amadeus Mozart‘ın “Senfoni No.40” adlı eserleri icra edildi.

Nejla KIZILGÜL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir