GÖKSU NEHRİ FİZİBİLİTE RAPORU ONAYLANDI

Göksu Nehri Fizibilite raporu onaylandı

Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, 2014 yılında çalışmalarına başladıkları “Göksu Nehri Taşkın Islah ve Yatak Düzenlemesi İşi ”ne ilişkin hazırlanan fizibilite raporunun onaylandığını açıkladı.

Yıllardır sanayi atıklarının kirliliği, evsel atıklar, kentin yukarısında yer alan bazı köylerin fosseptik atıkları, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının kaçak bağlantıları sonucu adeta açık bir kanalizasyon ve kıyı kenarları çöplük haline gelen Göksu Nehri, Silifke Belediyesi’nin adımlarını attığı projelerle bambaşka bir güzelliğe kavuşacak.

Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut yaptığı açıklamasında, ‘Göksu Nehri Taşkın Islah ve Yatak Düzenlemesi İşi ”ne ilişkin hazırlanan fizibilite raporu ve projesi, Belediyemizin sorumluluğunda ve DSİ 62. Şube Müdürlüğü’nün bilgisi ve kontrolünde yapılması kaydı ile DSİ Genel Müdürlüğü’nce onaylanmış olup, uygulama projelerinin bir yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır.
Söz konusu proje ile Silifke şehir merkezi, en yüksek taşkın riskine karşı korunmakla kalmayacak, bu düzenleme sonrasında nehrin her iki yakasında Göksu ve Silifke’nin güzelliklerine güzellik katacak, Silifke’nin kalkınmasına katkı sunacak, emsalsiz rekreasyon alanları da şehrimize kazandırılmış olacaktır.

Göksu Nehri üzerinde hayata geçireceğimiz proje ile her biri kendine özgü tasarıma sahip olan yeni taşıt ve yaya köprüleri yer alacak olup, bunların yanı sıra, şık görünümleri ile örnek gösterilebilecek, bir çalışma olacaktır.

Proje kapsamında Göksu Nehri’nin temizlenmesine ve afet riskinin azaltılmasına yönelik büyük ölçekli düzenlemeler yapılırken, içinden nehir geçen dünyanın gelişmiş kentlerinde olduğu gibi Silifke’de de bu yönde düzenlemeler ve çalışmalar başlatılacaktır. Böyle büyük ve önemli bir projeyi hayata geçirmek için bütün heyecanımızla çalışıyor, ilçe halkımızı projenin adım adım hayata geçmesiyle bilgilendireceğimizi belirtmek istiyorum’ dedi.

 

EBRU BEKEN

NOVA MEDYA

GRUP BAŞKANI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir