Gökhan; “Çanakkale’nin büyükşehir olma ihtimali var”

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret etti. Ziyarette başkanlar karşılıklı olarak büyükşehir yasasını konuştu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Giresun ziyareti sonrasında Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’ı konuk etti. Ziyarete, Çanakkale Eski MHP İl Başkanı İsmet Balkan’da eşlik etti.Çanakkale’yi daha önceden de ziyaret ettiğini belirten Şevket Can, Çanakkale’nin her yıl daha da büyüdüğünü dile getirdi. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can Mersin’in 2014 yılında büyükşehir olmasıyla yaşanan sıkıntılara değinirken hükümetin büyükşehir politikasını eleştirdi.Tarsus’un büyükşehir yasasından en çok etkilenecek iller arasında yer aldığını söyleyen Başkan Can; “Çanakkale gerek Türkiye gerekse Tarsus için çok önemli bir şehir. Çünkü burada Eceabat kardeş kentimiz bulunuyor. Sizinle bir kan bağımız var. Çanakkale’ye her geldiğimiz zaman kentin daha çok geliştiğini görüyoruz. Tabi bunda üniversitenin büyük bir payı var. Bacasız bir sanayi gibi. Ama bizimde gündemimizde büyükşehir yasası var. Daha il olmadan büyükşehir yasasını konuşmaya başladık. Türkiye’de en fazla etkilenecek şehirlerin başında Tarsus geliyor. Büyükşehir bizce itfaiye ile uğraşmalı, organize sanayi ile uğraşmalı. Fakat bu süreçle karşılaşacağız, büyükşehir belediyeler için hiç artı getirecek bir konu değil” dedi. Başkan Gökhan ise ziyaret nedeniyle Tarsus Belediye başkanı Şevket Can’a teşekkürlerini ileterek; “Evet bizim için üniversite çok önemli. Çanakkale’nin hayat damarlarından birisi üniversite. O olmazsa ne olur düşünemiyorum. Tabi üniversite Avrupa’da da çok önemli bir varlıktır. Büyükşehir konusuna gelecek olursak, ben de yerel hizmetlerin daha yerelde kalmasından tarafım. Büyükşehir ve bütün şehirlerin dört dörtlük hizmet verebilmesi kolay değildir. Hem personel açısından, hem de araç gereç açısından bunun zor olacağını düşünüyorum. Ama önümüzdeki dönemde bununla karşılaşacağız. Çanakkale’de önümüzdeki dönemde büyükşehir olma ihtimali var. Büyükşehir kavramının kendini yerel anlamda güçlendirmesi esastır” diye konuştu. Başkan Gökhan ayrıca, Başkan Can’dan, Tarsus’ta bulunan ev müze haline getirilen Nusret Mayın Gemisi’ne iyi bakmalarını istedi.

Sabiha BAŞARAN

Sabiha Başaran

Çapanoğlu Medya Grup’un Yerel Yönetim Asistanı olana Sayın BAŞARAN 01 Ocak 1991 Mut/MERSİN doğumludur. Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü mezunu ve Gaziantep Üniversitesi’n de formasyonunu tamamlayarak Biyoloji öğretmeni olmuştur. Çapanoğlu medya grup'ta iş yaşantısına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir