Geri Dönüşümde Büyükşehir Başarısı

Büyükşehir Belediyesi, il merkezi ve ilçelerde faaliyete geçirdiği katı atık aktarma ve bertaraf tesisleri ile çöp yakma dönemini sonlandırdı. Hemen hemen tüm ilçelerde faaliyete geçen tesisler sayesinde çöpler artık elektrik enerjisi

olarak geri dönüşüme kazandırıldı.

Geri dönüşümde Türkiye’de örnek gösterilen Büyükşehir Belediyesi, katı atık tesisleri ile yine gündemde. Yakın bir zamana kadar çöplerin yakılarak şehir ve ilçe merkezlerinde oluşturduğu kötü görüntülere son veren Büyükşehir Belediyesi, ayrıştırdığı çöpler sayesinde her ay 30 bin hanenin elektrik enerjisine denk gelecek şekilde üretim sağladı.

Proje için gerekli olan maliyetin çoğunu BM, Japonya ve GAP İdaresi Başkanlığından sağlayarak hayata geçirdiği proje sayesinde Şanlıurfa, bölgesinde ve Türkiye’de gelişmiş iller sıralamasında basamak atladı. Türkiye’de bir çok ilin örnek alarak hayata geçirmek istediği proje çerçevesinde Akçakale, Suruç, Birecik, Ceylanpınar, Siverek ve Viranşehir’de kurulan Katı Atık Aktarma İstasyonlarından tırlar aracılığıyla şehir merkezine getirilen katı atıklar burada ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılıyor.

BAŞKAN ÇİFTÇİ, UYGULAMAYI YAKINDAN TAKİP ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’nin eğitim, ulaşım, spor ve geri dönüşüm konu başlıkları altındaki çok sayıda projelerinden biri olan Katı Atık Tesisleri; aynı zamanda çevreci, insan odaklı ve tassarruflu olması ile ön plana çıkıyor. Projenin mimarı olan Başkan Nihat Çiftçi, ilçelerdeki tüm tesislere giderek çalışmaları birebir takip etti.

“BU PROJELER ŞANLIURFA’MIZA ÇOK YAKIŞIYOR”

Uygulama ile ilgili değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Şanlıurfa eski Şanlıurfa değil. Şehrimiz her anlamda daha da büyüdü. Haliyle bizlerin de büyük düşünmesi lazım. Şanlıurfa’mız bu tür geri dönüşümlü projelerle daha da gelişecektir. Her zaman dediği gibi Şanlıurfa halkımız hizmetin en iyisine layıktır. AK Belediyecilik olarak da bizler bunun gereğini yapıyoruz” dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE GES ATAĞI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin güneş ışığını en fazla alan şehri Şanlıurfa’da elverişsiz olduğu için ekim yapılamayan atıl durumdaki arazilere Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurması ile de gündeme gelmişti. Kendi enerjisinin önemli bir bölümünü GES uygulaması ile karşılayan Büyükşehir Belediyesi, öte yandan 50’yi aşkın GES yatırımına da onay vermişti.

EBRU BEKEN DİNÇEL

NOVA MEDYA GRUP BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir